Kalendarz wydarzeń

07 Listopad 2018

Promocja wydawnictwa

Termin wydarzenia: 
środa, 07.11.2018, 17:00

Zapraszamy na promocję najnowszego wydawnictwa Muzeum Historii Kielc, "Prezydenci Kielc 1919-1950" autorstwa dr. Pawła Wolańczyka.

W książce opisano dwunastu prezydentów Kielc rządzących między 1919 a 1950 r. (z wyłączeniem lat II wojny światowej). Celem było przybliżenie ich sylwetek, a także przedstawienie działań w okresie, kiedy ustawodawstwo samorządowe dawało lokalnym władzom możliwość wpływania na rozwój podległych im ośrodków. Cezurę początkową wyznaczył dekret o samorządzie miejskim z lutego 1919 r. Końcową zlikwidowanie samorządu i zniesienie stanowiska prezydenta.

Z monografii będzie można dowiedzieć się, jak gospodarze miasta wywiązywali się ze swych obowiązków. Czy ich dorobek pozytywnie odcisnął się na gospodarce komunalnej, a może przez błędne posunięcia gmina doznawała uszczerbku? Jaka była ich rola w czasach coraz bardziej ograniczanej przez władze państwowe samodzielności samorządu. Pokazano także bezpardonową walkę o władzę, która unaoczniała się w czasie wyborów (tak samorządowych jak i prezydenta miasta), widoczna była na co dzień w napastliwych artykułach prasowych.

Praca pokazuje zarówno sukcesy jak i porażki prezydentów Kielc. Żadnego z nich nie da się ocenić jednoznacznie pozytywnie.

O autorze: Paweł Wolańczyk - ur. 1982 r., doktor nauk humanistycznych, pracownik Muzeum Historii Kielc. Prowadzi badania z zakresu najnowszych dziejów miasta, historii samorządu i biografistyki.

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Wstęp wolny