Ferie w Muzeum Historii Kielc 2022

Termin: 17.01 – 30.01.2022 r

Opłaty: 7 zł/ os.

Czas zajęć: 60-90 min.

Liczba uczestników w grupie: 12 osób

W okresie wypoczynku zimowego o poniedziałku do czwartku zapraszamy do Muzeum na zwiedzanie wystaw,  spacery historyczne oraz warsztaty. Zajęcie możemy prowadzić także w  świetlicach i  klubach osiedlowych.

Zasady: Działamy zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego.

 

PROGRAM SPOTKAŃ:

DATA

GODZINY

TEMAT

17 stycznia

10-13

Zwiedzanie stałej wystawy „Z dziejów Kielc”

Podczas zwiedzania poznamy historie miasta oraz ludzi, którzy wpływali na jego rozwój. Zobaczymy niezwykłe pamiątki i eksponaty,  które przeniosą nas w przeszłość.

18 stycznia

10 -13

Zwiedzanie wystawy czasowej „Splendor Cathedralis”

Niezwykłe tkaniny prezentowane na wystawie będą wstępem do zapoznania się z historią kieleckiego Wzgórza Zamkowego. Poznamy jego charakterystyczne budowle oraz postacie z nimi związane.   

19 stycznia

10 -13

Poszukujemy zabytków w Kielcach – spacer historyczny
Podczas zajęć uczestnicy poznają najpiękniejsze miejsca i budynki w mieście, zapoznając się z ich wyjątkowa historią. Zobaczymy m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę, pałacyk Zielińskiego, rynek, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha.

20 stycznia

10 -13

Kielecki rynek – spacer historyczny
W czasie zajęć dowiemy się o początkach kieleckiego rynku i roli, jaką odgrywał na przestrzeni wieków. Poznamy historię przyrynkowych kamienic, pomnika Świętej Tekli i ratusza.

21 stycznia

10 -13

Zajęcia warsztatowe – tematyka do wyboru

24 stycznia

10 -13

Zwiedzanie stałej wystawy „Z dziejów Kielc”

Podczas zwiedzania poznamy historie miasta oraz ludzi, którzy wpływali na jego rozwój. Zobaczymy niezwykłe pamiątki i eksponaty  które przeniosą nas w przeszłość.

25 stycznia

10 -13

Zwiedzanie wystawy czasowej „Splendor Cathedralis”

Niezwykłe tkaniny prezentowane na wystawie  będą wstępem do zapoznania się z historią kieleckiego Wzgórza Zamkowego. Poznamy jego charakterystyczne budowle oraz postacie z nimi związane.  

26 stycznia

10 -13

Tajemnice starych ulic – spacer historyczny
Codziennie mijamy zabytkowe kieleckie kamienice. Warto wiedzieć o nich więcej. Kto je zbudował? Jakie rodziny w nich mieszkały? Czy kryją w sobie ciekawe historie?  Które kieleckie ulice są najstarsze?

27 stycznia

10 -13

Śladami mniejszości  - spacer historyczny
Podczas zwiedzania miasta, uczestnicy zobaczą miejsca związane z życiem codziennym, społecznym i religijnym mniejszości żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Poznają także historię tych grup, dowiedzą się jak i kiedy przybyły do Kielc. Czym się ci ludzie zajmowali? Co po nich pozostało?

28 stycznia

10 -13

Zajęcia warsztatowe – tematyka do wyboru

 

 

Tematy warsztatów przeprowadzanych w placówkach:

Mój herb   

Wyjaśnimy czym jest heraldyka, jakie są podziały herbów, jakie są znaki heraldyczne i barwy. Uczestnicy poznają herb Kielc, dowiedzą się, kto i kiedy nadał go miastu oraz jak zmieniał się on na przestrzeni epok

Monety – banknoty – kieleckie elementy

Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.

Tik – tak  czas po kielecku

Kiedy w Kielcach pojawiły się zegary, co na ten temat mówią legendy? Podczas spotkania uświadomimy dzieciom pojęcie doby i upływu czasu. Wyjaśnimy podział doby na dzień i noc. Podczas części warsztatowej wykonamy zegary

Przewodnik po Kielcach .

Poznamy najważniejsze miejsca w Kielcach oraz ich historię, każdy wykona swój przewodnik po mieście.

Mozaiki 

Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądzają m.in. dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Czy trudno je przygotować? Na warsztatach wykonamy symboliczną mozaikę nawiązującą do historii Kielc.

Mój sztambuch stalówką i atramentem

Jak wyglądały dawne pamiętniki, z jakich elementów się  składały