Oferta dla rodzin

W 2019 roku zapraszamy rodziny, w tym dzieci w z opiekunami na weekendy tematyczne, na których znajdzie się propozycja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Szczegółowe programy i zajęcia publikowane będą bezpośrednio przed konkretnymi wydarzeniami.

 • Dzień książki historycznej – 22-23 lutego 2019
  Przygotowany we współpracy z licznymi kieleckimi instytucjami (od UJK po Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) zajmującymi się historią miasta i regionu. Do tego Salon Książki Historycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, gdzie wydawnictwa będzie można kupić (lub niektóre z nich dostać), Koord. Leszek Dziedzic.
 • Kielce – w stulecie województwa, wrzesień 2019, koord. Krzysztof Myśliński. Zespół spotkań, prelekcji, drobnych wystaw i projekcji związanych z 100. rocznicą powołania województwa kieleckiego i stołecznością Kielc. Uzupełnieniem będzie wystawa „Nasze miasto” przygotowywana przez Darię Maroń-Ptak
 • Kielce w obrazach, jesień 2019, koord. Daria Maroń-Ptak. Pokażemy obrazy Kielc - począwszy od tych, których nie pamiętamy – najstarszych zachowanych fotografii, a kończąc na „obrazach” wyrastających na naszych oczach – przyjrzymy się kieleckiej modernistycznej architekturze i współczesnych muralach. Jak zmienia się obraz miasta, co sądzą o nim mieszkańcy?
 • Kielce – miasto kobiet, grudzień 2019, koord. Iwona Grabczak. Podczas spotkania tematycznego poznamy historie kobiet w Kielcach. Kim były znane Kielczanki, które wpływały na to, co działo się w mieście? Przybliżymy historie ich życia codziennego i skupimy się na zajęciach i pasjach. Te, w formie warsztatowej, postaramy się poznać. Uczestnicy wezmą udział w wykładach, warsztatach, pokazach, które oddadzą klimat dawnych Kielc.

DNI NARODOWE – dla osób indywidualnych i zorganizowanych grup

 • Dzień rosyjski, data do ustalenia - zostanie podana do informacji w najbliższym czasie, koord. Iwona Grabczak
  Podczas spotkania tematycznego poznamy historię mniejszości rosyjskiej w Kielcach. Uczestnicy wezmą udział w oprowadzanie po wystawie stałej w języku polskim i rosyjskim. Podczas spotkania poznamy historię cerkwi rosyjskiej( wykład i pokaz fotografii). Smaki kuchni rosyjskiej będą czekać na smakoszy. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi poznamy specyfikę świąt prawosławnych. Warsztat  kart wielkanocnych – odbitki. Życzenia świąteczne w języku rosyjskim.
 • Dzień niemiecki, 15 października 2019, koord. Iwona Grabczak
  Podczas tegorocznego spotkania związanego z historią mniejszości niemieckiej w Kielcach przybliżymy początki tej mniejszości. Opowieść w języku polskim i niemieckim o historii tej grupy poznamy na stałej wystawie historycznej. Smaki kuchni, muzyka klasyków niemieckich przybliży nam kulturę niemiecką. Pamiątki, architektura, budynki to nie jedyna pozostałość po mniejszości w Kielcach.
 • Dzień ukraiński, 9-13 grudnia 2019, koord. Leszek Dziedzic