Oferta dla rodzin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykl warsztatów rodzinnych "Poranki w Muzeum Historii Kielc"
Zajęcia odbywają się raz na miesiąc, w wybraną niedzielę. Poniżej znajduje się wykaz warsztatów z datą dzienną i tematem do końca 2018 roku.
Na zajęcia nie obowiązują zapisy. Wystarczy zjawić się na miejscu, aby wziąć udział w warsztatach. Obowiązuje odpłatność w wysokości 7 zł od dziecka. Opiekunowie biorą udział w zajęciach bezpłatnie.

28.01.18      Warsztaty międzypokoleniowe z dziadkami.
Wspólne zadania do wykonania przy wykorzystaniu dawnych urządzeń i przedmiotów, które zapewnią świetną zabawę. Jak działały maszyny do pisania, krosna, wagi szalkowe i piórka.
18.02.18     Architektura w ruchu. Warsztaty architektoniczno-artystyczne.
Zainspirowani fotografiami osiedli z wielkiej płyty, wykonamy budynki charakterystyczne dla lat 70., 80., wieżowce z balkonami czy punktowce.
11.03.18     W świątecznym nastroju. Wielkanocne inspiracje kieleckich artystów.
W nawiązaniu do twórczości kielczanki Teresy Pałysiewicz chcielibyśmy przybliżyć historie wianków, które wykonywała w okresie świąt wielkanocnych. Zostały one utrwalone przez fotografa Pawła Pierścińskiego. Zainspirowani jej pracami wykonamy symboliczne wianki.
22.04.18     Graffiti, murale
Jak wyglądają współczesne osiedla, co je ozdabia: graffiti czy murale? Jaką pełnią rolę? Stworzymy przykładowe wzory, które umieścimy na ścianach.
27.05.18     Bransolety, naszyjniki, brosze...
Ozdoby nie tylko dla kobiet. Podkreślały własny styl. Uczestnicy zapoznają się z „biżuterią”, która znajduje się w zbiorach MHKi. Uczestnicy, inspirując się eksponatami, wykonają samodzielnie własną ozdobę.
10.06.18     Gliniane wazy i kubki.
Jak wyglądały pierwsze naczynia, z czego były wykonane, jaką pełniły funkcję. Zobaczymy na wystawie zrekonstruowane naczynie z XI w. Uczestnicy samodzielnie wykonają naczynie z gliny.
23.09.18      Szyldy dawnych Kielc
Podczas warsztatów przypomnimy zapomniane  zawody rzemieślnicze, które odchodzą do historii. W części warsztatowej wykonamy szyld warsztatu rzemieślniczego (w rosyjskim według szablonu) wraz z właściwymi atrybutami danego rzemieślnika.
21.10.18      Biżuteria PRL-u znaleziona w szafie kielczanek
Jak wyglądało życie codzienne kielczanek. Gdzie spędzały wolny czas i jakie ozdoby, biżuterię nosiły. W części warsztatowej zmierzymy się z wykonaniem broszki z modeliny
18.11.18      Nasze symbole narodowe.
Podczas spotkania dowiemy się skąd wzięły się polskie symbole narodowe m.in. orzeł, flaga, hymn. Podczas części warsztatowej wykonamy prace posługując się różnymi technikami.
16.12.18     W świątecznym nastroju. Warsztaty decoupage.            
Podczas warsztatów dzieci nauczą się podstaw tej niezwykłej techniki zdobniczej i własnoręcznie stworzą kolorowe bombki, które będą piękną ozdobą świątecznej choinki.