Portret dawniej i dziś

Wystawa towarzyszy konferencji "Zdejmowanie obrazów za pomocą światła - 1918"

Termin wystawy: 
23.05.2018

„Portret dawniej i dziś”

Wystawa towarzyszy interdyscyplinarnej konferencji naukowej: “Zdejmowanie obrazków za pomocą światła” -1918. Autorami fotografii są: Arkadiusz Sędek, Karolina Grudzień. Fotografie na wystawie wykonane zostały za pomocą camera obscura i przygotowane metodą warsztatową, nawiązując do okresu 1918 roku oraz aparatem cyfrowym, po czym poddane komputerowej manipulacji.

 

Arkadiusz Sędek

Większość współczesnych portrecistów skazana jest na całkowite zapomnienie.
Nigdy nie malują tego, co widzą. Malują to, co widzi publiczność, a ta nigdy nic nie widzi.

                                                                                                                              Oskar Wilde

W 1922 roku przyjaciel Marcela Duchampa – Man Ray sportretował markizę Casati, odczuwał  jednak  rozczarowanie, gdyż fotografie były poruszone (nieudane). Ale markiza Casati dostrzegła w tej „surrealistycznej wersji Meduzy” obraz swej duszy: „Zdjęcia markizy obiegły cały Paryż. Niespodziewanie poczęli odwiedzać Man Raya ludzie z najbardziej ekskluzywnych kręgów, oczekując od niego cudów. Musiał wyprowadzić się z hotelu
i wynająć prawdziwe atelier”.

W poszukiwaniu portretu idealnego wracam do korzeni fotografii używając kamery wielko formatowej, która pozwala na szeroką manipulacje i ingerencje. Wnikając w ten sposób w głąb obrazu, przetwarzając, zniekształcając i rozmazując twarz malowanej cieniem postaci. Staram się zatrzeć Id portretowanego na rzecz wyłonienia z głębi prawdziwego ja.
Rezygnuję świadomie z optyki, co pozwala na malarskie uproszczenie i zamrożenie ukrytych wewnątrz emocji.

Do fotografii pozowała Iwona Jeziorska

Arkadiusz Sędek – fotograf, plastyk, pedagog, absolwent Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie oraz Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor filmów “Kielczanin?
A kto to?” oraz “Ja tu już nie wrócę”, współpracował z mediolańskimi agencjami mody: „Elite”, „The Luxe”, „Why-not”. Fotografie prezentowane były w najważniejszych magazynach mody we Włoszech m.in we włoskiej edycji „Best Looking”, w ramach której fotografował kolekcję „Gieffeffe” dla znanego projektanta Gianfranco Ferre. Wykładał fotografię mody w Szkole Policealnej „Most” w Nettuno i w „John Casablancas” School w Rzymie, aktualnie prowadzi zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotograf Piwnicy pod Branami, autor m.in. portretów piwnicznych artystów, prezentowanych na krakowskich plantach z okazji 50-lecia kabaretu oraz fotografii widniejących na okładkach płyt wydanych przez Polskie Radio. Portrecista reżyserów, aktorów, wykładowców krakowskiej PWST (stała wystawa w gmachu uczelni). Dokumentalista sztuk teatralnych PWST. Głównym źródłem inspiracji jest dla Sędka jest człowiek, jego różne oblicza i charaktery, dlatego specjalizuje się w fotografii portretowej i akcie. Eksperymentuje mieszając malarstwo z fotografią, tworząc techniki własne. Wystawiał m.in. w Rzymie, Neapolu, Bari, Barcelonie, Kolonii, Walencji, Meksyku, Chiayi (Taiwan) i Brownsville (USA).

 

Karolina Grudzień

Człowiek jest istotą mieszczącą w sobie wiele sprzecznych cech, które składają się na skomplikowaną, acz w każdym wypadku doskonałą całość. Fotografie są próbą odnalezienia składowych „ja”.

Wykonane aparatem z okresu międzywojennego, przygotowane metodą warsztatową oraz fotografie wykonane aparatem cyfrowym poddane cyfrowej obróbce.

Karolina Grudzień, ur. 1995 r. w Kielcach, studentka III roku Sztuk Plastycznych, ze specjalnością grafika projektowa i reklama oraz fakultetem nowe media, na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym, w Instytucie Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.