Rodziny kieleckie. Olędzcy

Termin wystawy: 
16.06.2017 do 31.01.2018

Uwaga!
Wystawa "Rodziny kieleckie. Olędzcy" została przedłużona do 31 stycznia 2018 roku.

Wystawa o rodzinie Olędzkich jest kolejną z ekspozycji prezentowanych w Muzeum Historii Kielc w cyklu „Rodziny kieleckie”. Jej celem jest nakreślenie obrazu miasta pierwszych dziesięcioleci XX w. poprzez ukazanie losów jednej kieleckiej rodziny.
Olędzcy przybyli do Kielc u schyłku XIX w., wraz z objęciem przez nestora rodu Antoniego Olędzkiego stanowiska dzierżawcy i dyrektora Kieleckiej Fabryki Marmurów. Wykonane przez niego, już po otwarciu własnej Fabryki Wyrobów Kamieniarskich na początku wieku, pomniki, pamiątkowe tablice i epitafia znaleźć można do dzisiaj w wielu miejscach w Kielcach i poza nimi. W pamięci kielczan zapisał się także jako wielki miłośnik teatru, aktor, reżyser oraz wieloletni dyrektor  amatorskiego Teatru Artystycznego. Także jego dzieci trwale zapisały się w historii miasta. Najstarsza córka Janina Olędzka przez ponad trzydzieści lat prowadziła przy pryncypalnej ulicy popularny sklep ze słodyczami. Stanisława wraz z braćmi Kazimierzem, Bronisławem i Wiesławem walczyła o niepodległość w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu została znaną i cenioną działaczką społeczną. Zofia była nauczycielką w szkole Marii Krzyżanowskiej. Najmłodsza Maria, uzdolniona plastycznie, malowała i projektowała wzornictwo dla przemysłu, była też żoną cenionego malarza i grafika Andrzeja Dworaka.

Na ekspozycję składają się nie tylko prezentowane pamiątki rodzinne czy galerie obrazów, ale też aranżacje przestrzenne wnętrz, telewizyjne pokazy fotografii i ich wielkoformatowe powiększenia.
Wystawa nie byłaby możliwa bez współpracy i zaangażowania członków rodziny. Nieocenioną rolę odegrała pani Anna Wojnowska – Duplicka, przeprowadzając szeroką kwerendę w zbiorach rodziny oraz współtworząc teksty biograficzne niniejszego wydawnictwa. Szczególne podziękowania należą się  wnuczkom Antoniego Olędzkiego: Paniom Urszuli Goli, Barbarze Wojnowskiej, Annie Kowalczewskiej i Alinie Krupskiej oraz Pani Teresie Kobryń. To głównie dzięki zachowanym przez nie pamiątkom rodzinnym i wspomnieniom Muzeum Historii Kielc mogło wystawę przygotować.
Mamy nadzieję, że spotka się ona z zainteresowaniem i żywą reakcją mieszkańców Kielc.


Wystawie towarzyszy następująca oferta edukacyjna:

 • 2 lipca, niedziela, g. 11.00 - Spacer śladami rodziny Olędzkich, prowadzi Marcin Kolasa, Krzysztof Myśliński

Spacer ulicami Kielc śladami działalności rodziny Olędzkich w przedwojennych Kielcach. Na miłośników historii czekają miejsca związane z kieleckim teatrem okresu międzywojennego, słynną cukiernią Janiny Olędzkiej, szkołą Marii Krzyżanowskiej czy fabryką marmurów. W poszukiwaniu nagrobków i tablic pamiątkowych wykonywanych przez Antoniego Olędzkiego odwiedzimy Stary Cmentarz i kieleckie kościoły.

 

 • 12 Lipca, środa, g. 17.00 - Spotkanie z kustoszem: W sepii i kolorze - widoki Kielc i okolic w kolekcji dawnych pocztówek ze zbiorów Muzeum Historii Kielc. Miejsca, ludzie, ciekawostki, prowadzi Marcin Kolasa

Zobaczyć będzie można m.in. pocztówki z serii drzeworytniczej Andrzeja Dworaka, jednego z bohaterów prezentowanej aktualnie w muzeum wystawy „Rodziny kieleckie. Olędzcy”.                                 

 

 • 28 lipca, piątek, g. 10.00 - Wycinanka ozdobna, warsztaty prowadzi Alicja Ciosek

Kolejna odsłona spotkań inspirowanych wystawa czasową „Rodziny kieleckie. Olędzcy”. Wycinanki zdobiły cukiernię Janiny Olędzkiej. W 1936 r. ekspozycja jej sklepu została wyróżniona w konkursie wystaw sklepowych dyplomem II stopnia (razem ze sklepem obuwniczym „Bata”). Korzystając z dawnych wzorów sióstr Olędzkich i inspirując się przedwojennymi fotografiami wnętrza cukierni będzie można zaprojektować i wykonać własną wycinankę.                                                                            

 

 • 30 sierpnia, środa, g. 17.00 - Rodzina Olędzkich – o niepodległość, prowadzi Marcin Kolasa

Spotkanie na wystawie „Rodziny kieleckie. Olędzcy”: zostaną zaprezentowane wątki z działalności niepodległościowej  przedstawicieli rodziny Olędzkich w czasie wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

 

 • 21 września, czwartek, g. 10.00 - Projektowanie tkanin z Marychną Olędzką, warsztaty prowadzi Alicja Ciosek

Maria Olędzka, jedna z bohaterek wystawy „Rodziny kieleckie Olędzcy”, z wykształcenia graficzka, była projektantką wzorów tkanin. Wystawiała je nawet przed wojną na wystawach kieleckiego Towarzystwa Miłośników Sztuki. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilkadziesiąt niezwykle barwnych i pomysłowych projektów. Uczestnicy warsztatów zainspirowani pracami Marii Olędzkiej wykonają własne projekty, które następnie przeniosą na tkaninę.

 

 • 4 października, środa, g. 10.00 - Artystyczne tradycje Olędzkich, warsztaty prowadzi Daria Maroń-Ptak

Na wystawie czasowej „Rodziny kieleckie. Olędzcy” oglądać można prace męża Marii Olędzkiej Andrzeja Dworaka, pochodzącego z Wiednia malarza i grafika. Kunszt artystyczny, delikatną kreskę i przywiązanie do szczegółu można odnaleźć w jego rysunkach z Kielc, ukazujących charakterystyczne miejsca, budynki i motywy architektoniczne, a zwłaszcza w serii klocków drzeworytniczych z widokami kieleckiego Rynku, kościołów, klasztoru na Karczówce, pałacu biskupów krakowskich czy dworca kolejowego. Na podstawie drzeworytów, w końcu lat 30–tych XX w. wydrukowana została seria kart pocztowych. Uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykonają własną matryce graficzną a następnie przy jej pomocy odbitki na papierze. 

 

 • 14 listopada, wtorek, godz. 10.00 - warsztaty „Moja ilustracja” przypominające Krystynę Dworak, graficzkę, ilustratorkę  książek. Uczestnicy wykonają ilustrację do usłyszanych bajek. Prowadzenie Daria Maroń – Ptak

 

 • 23 listopada, czwartek, godz. 18.00 -  Spotkanie pamiętnikarskie: Rodzina Olędzkich, Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami rodziny Olędzkich. W programie wspomnienia, anegdoty i czytanie pamiętników prowadzi Marcin Kolasa

 

 • 26 listopada, niedziela, godz. 11.00 - Warsztaty dla rodzin: Rodzinne malowanie tkanin.
  Zainspirowani twórczością Marychny Olędzkiej, zmierzymy się ze wzorami kwiatowymi i geometrycznymi, poszukamy kolorów świąt. Zapraszamy do wspólnego stworzenia rodzinnej tkaniny, którą można podczas świąt udekorować stół. Prowadzenie Małgorzata Popis (Instytut Dizajnu)

 • 29 listopada, środa, godz. 10.00 - warsztaty dla dzieci
  Malowanie tkanin inspirowane twórczością Marychny Olędzkiej.  Wszystkie wzory  tkaniny zostały zrobione ręcznie w bardzo staranny sposób, malowane małym  pędzelkiem,  co  można dostrzec po bliższym przyjrzeniu się pracom - prezentują między innymi połączenie motywów kwiatowych oraz geometrycznych o jasnych kolorach, które zostały zestawione z kontrastowym kolorem tła. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą swoje własne prace, które będą mogli zabrać do domu. Prowadzenie Małgorzata Popis (Instytut  Dizajnu)

 

 • 6 grudnia, środa, godz. 10.00 - warsztaty dla dzieci
                            godz. 17.00 - warsztaty kulinarne dla dorosłych

  Warsztaty kulinarne  Kieleckie babeczki pełne słodyczy. Nawiązując do tradycji cukierniczych Janiny Olędzkiej pod okiem specjalisty cukiernika zmierzymy się z zadaniem stworzenia własnych słodkości. Każdy uczestnik wykonane smakołyki inspirowane historią i pięknie opakowane zabierze ze sobą. Prowadzenie cukiernik z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach

 

 • 15 grudnia, piątek, godz. 17.00 - Spotkanie teatralne
  Na zakończenie programu towarzyszącego wystawie Rodziny kieleckie. Olędzcy zapraszamy na przedstawienie w wykonaniu Koła teatralnego działającego przy V Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Będzie to przypomnienie największej pasji rodzinnej Olędzkich – TEATRU.  O szczegółach spektaklu przygotowanego pod opieką pani Elżbiety Rewuckiej poinformujemy wkrótce.

 

 • 17 grudnia, niedziela, godz. 12.00 - Pożegnanie z wystawą "Rodziny kieleckie. Olędzcy"
  Po ekspozycji oprowadzą kuratorzy wystawy Marcin Kolasa i Konrad Otwinowski.