Świętokrzyskie miniaturki

jambor_miniaturki_plakat
Termin wystawy: 
19.05.2022 do 05.06.2022

Od 19 maja do 5 czerwca w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc gości wystawę pt. Świętokrzyskie miniaturki - ponad 25 miniaturowych prac malarskich autorstwa Sławomiry Jambor. Tematem kompozycji  są charakterystyczne widoki regionu świętokrzyskiego. Sama artystka wypowiada się o swoim cyklu następująco: 

Turystyka i potrzeba tworzenia są nieodłączną częścią mojego życia. Piękno Ziemi Świętokrzyskiej, przejawiające się w zabytkach architektury i świecie przyrody są mi szczególnie bliskie. Stanowią też inspirację dla twórczości, związanej ściśle z regionem w którym żyję. Wśród prezentowanych miniaturek, można znaleźć obrazy bliskie mojemu sercu.
Te barwne, szkicowo ujęte wspomnienia, będące efektem „niedużych” podróży i refleksją o tęsknocie do miejsc urokliwych, wywołujących miłe wspomnienia.
Z każdym obrazem związana jest osobista przygoda, wydarzenie czy wzruszenie. To także próba utrwalenia oglądanego miejsca i stworzenia takiej kompozycji malarskiej, w której kolor i kreska mają dominujące znaczenie.

Cytując Tamarę Łempicką:
Życie jest jak podróż. Spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne, bo musisz zostawić miejsca na to, co zabierzesz po drodze.

Z moich podróży zabieram mnóstwo obrazów, zaklętych i utrwalonych w myślach. Zamykam je w maleńkim świecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 maja (czwartek) o godz. 17.00
 

Sławomira Jambor - Opatów
Sławomira Jambor - Białogon
Sławomira Jambor - Koprzywnica