Ferie w Muzeum Historii Kielc 2023 r.

W okresie wypoczynku zimowego zapraszamy do Muzeum Historii Kielc na zwiedzanie wystaw, spacery oraz warsztaty.

Termin: 30.01 – 12.02.2023 r.

Opłaty: 7 zł/ os.

Czas zajęć: 60-90 min.

Liczba uczestników w grupie: 25

Rezerwacja: tel. 413403527 | rezerwacja@mhki.kielce.eu

 

Poniedziałek

30.01.

11.00

Zwiedzanie stałej wystawy „ Z dziejów Kielc”

Wtorek

31.01

11.00

Wycinanka żydowska i jej symbolika
Jednym z elementów kultury związanych z mniejszością żydowską jest wycinanka. Podczas warsztatów uczestnicy poznają jej historię i symbole, oraz samodzielnie wykonają własne prace. 

Środa

1.02

11.00

Mój banknot

Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.

Czwartek

2.02

11.00

Mandala w barwach regionalnych. W ramach wystawy „Mandala” poznamy nową formę: mandalę, ten niezwykły rysunek na planie koła i kwadratu pozwoli nam wprowadzić kolory naszego regionu.  

Piątek

3.02

11.00

Kielecki krajobraz.

W trakcie warsztatu stworzymy kompozycje z zasuszonych roślin: kwiatów, liści. Powstające prace zainspirowane będą miejskim krajobrazem. 

 

Poniedziałek

6.02

 

11.00

 

Zwiedzanie stałej wystawy „ Kielce-Keltz. Historia społeczności Kielc.

Wtorek

7.02

11.00

Mozaiki 

Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądzają m.in. dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Czy trudno je przygotować? Na warsztatach wykonamy symboliczną mozaikę nawiązującą do historii Kielc.

 

Środa

8.02

11.00

Muzealny zwierzyniec- dzik, jeleń i inni towarzysze z legend. Jakie zwierzęta pojawiają się w opowieściach związanych z Kielcami i naszą małą ojczyną – warsztaty kreatywne.

Czwartek

9.02

11.00

Własny styl- warsztaty z zastosowaniem kolażu. Warsztaty  pozwolą poznać historię modnych Kielczanek. Uczestnicy dowiedzą się jak nazywano poszczególne elementy stroju, jak zmieniała się moda. W części warsztatowej wykonają „ stylowy ubiór”. zainspirowany historią

Piątek

10.02

11.00

Tajemnice starych ulic-spacer
Setki razy mijamy kieleckie kamienice. Kto je zbudował, jakie rodziny w nich mieszkały, jakie kryją historię?  Które kieleckie ulice są najstarsze? Czy podania o istnieniu podziemnych tuneli pod miastem są prawdziwe? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskają uczestnicy spaceru.