Archiwum wydarzeń

Plakat wystawy "Alicja Wikło. Malarstwo"
czwartek, 16.09.2021, 17:00

Serdecznie zapraszamy do Małej Galerii Muzeum Historii Kielc na wernisaż wystawy "Alicja Wikło. Malarstwo". Więcej o wystawie i samej malarce na stronie poświęconej ekspozycji. Wystawę będzie można oglądać do 10 października 2021 r. 

Przypominamy, że nadal działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.Czytaj więcej

środa, 15.09.2021, 09:00

W 2021 r. mija 850. rocznica fundacji kolegiaty – obecnie katedry –  pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach oraz działającej przy niej kapituły kolegiackiej. Funkcjonowanie świątyni i tworzącej się wokół niej osady kościelnej wiązało się nierozerwalnie z działalnością szeregu osób duchownych i świeckich. Za każdą aktywnością – od działalności duszpasterskiej, po działalność charytatywną oraz szkolnictwo duchowne i świeckie – stały konkretne osoby. Głównym celem konferencji będzie przybliżenie ich biografii na tle kształtującego się miasta, w świetle wyników najnowszych badań.
Konferencja „...Czytaj więcej

grafika do wydarzenia rzemieślniczy bazar
sobota, 11.09.2021, 12:00 do 17:00

W ramach imprezy "Rzemieślniczy Bazar" zapraszamy na stoisko MHKi na kieleckim Rynku. Pokażemy wystawę plenerową Ludzie, warsztaty, narzędzia oraz zorganizujemy warsztaty dla dzieci, których motywem przewodnim będą różne rzemiosła.  

 

 

 

grafika rzemieslniczy bazarCzytaj więcej

okładka książki Ryszarda Biskupa
czwartek, 09.09.2021, 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Biskupem - dziennikarzem, podróżnikiem, regionalistą, autorem najnowszej książki o historii Kielc pt. „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000”.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie muzeum przy ulicy Świętego Leonarda 4. Przypominamy, że nadal działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.Czytaj więcej

grafika do cyklu sekrety kielc
środa, 08.09.2021, 17:00

Prasa z uznaniem pisała o kieleckim kompleksie sportowym, w którego otwarciu w 1933 r. wziął udział sam prezydent RP Ignacy Mościcki. Kielczanie nie zdawali sobie jednak sprawy, jaki był faktyczny koszt budowy Parku-Stadionu. Gdyby poznali prawdę z pewnością by im się to nie spodobało... O kontrowersjach związanych z tą inwestycją opowie dr Paweł Wolańczyk w siedzibie Muzeum Historii Kielc. Przypominamy, że nadal działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.

Cykl „Sekrety Kielc” - Nasze miasto ma swoje tajemnice zamknięte w zapomnianych miejscach, starych budynkach,...Czytaj więcej

plakat wydarzenia 1939. Bój o Kielce
sobota, 04.09.2021, 00:00

W dniu 4 września 2021 r. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach organizuje ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej płk. Wacławowi Wilniewczycowi – przedwojennemu dowódcy 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz podległym mu żołnierzom i funkcjonariuszom różnych formacji i jednostek oraz ludności cywilnej, a także harcerzom, którzy pod jego komendą stoczyli przy Kadzielni  całodzienny bój o Kielce dnia 5 września 1939 r. Efektem heroicznych walk o miasto były akty zemsty na ludności cywilnej oraz jeńcach Wojska Polskiego....Czytaj więcej

grafika do cyklu kieleckie cv
piątek, 03.09.2021, 18:00

W latach II wojny światowej Kielce dzieliły tragiczne losy  kraju. Okupowane przez Niemcy, wykrwawiały się też w radzieckim imperium. Wymordowanie kieleckich Żydów, brutalne represje  wobec mieszkańców, zniszczenie kieleckiego przemysłu. A z drugiej strony konspiracyjna armia oraz tajne nauczanie. I pierwsze lata powojenne, które przyniosły krótkotrwałą nadzieję na powrót wolnego kraju. Spotkanie poprowadzi Marcin Kolasa w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. Przypominamy, że nadal działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.

Cykl Kieleckie curriculum...Czytaj więcej

grafika do spaceru rodzinnego
niedziela, 29.08.2021, 11:00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności rodziny z najmłodszymi na spacer rodzinny. Trasa spaceru będzie związana z budynkami, które w Kielcach wybudowano w określonym czasie oraz warunkach. Synagoga, ratusz, teatr – jaką rolę pełniły i kto był ich twórcą? Poznamy te obiekty oraz ich historię. Spacer poprowadzi Iwona Grabczak, zbiórka o godz. 11 w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. 

W przypadku silnego deszczu pozostaniemy w muzeum, gdzie prowadząca Iwona Grabczak zorganizuje dla uczestników warsztaty plastyczne związane z tematem...Czytaj więcej

grafika muzealne lato w parku
piątek, 27.08.2021, 18:00

Uwaga! W przypadku silnego deszczu spotkanie wyjątkowo odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4.

O pozostałościach świetnej tradycji przemysłowej Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w fotografii dokumentacyjnej, m.in. z archiwum Konserwatora Zabytków – jako zachęta do zwiedzenia wystawy pod tytułem "Dzieło potężne w dolinach Bobrzy, Czarnej i Kamiennej. Zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na fotografii dawnej i współczesnej" w Muzeum Historii Kielc. Spotkanie poprowadzi dr Paweł Wolańczyk.

Wszystkie spotkania z cyklu "Muzealne...Czytaj więcej

grafika do cyklu poznać warto wiedzieć warto
środa, 25.08.2021, 17:00

Helena Naksianowicz zmarła w 2013 r. Ta kielecka artystka, to dla wielu jej znajomych i przyjaciół postać niemal legendarna. Twórczyni oryginalnych prac malarskich, które dzisiaj nazwalibyśmy może „ekologicznymi”. Ale tym razem o innej, mniej znanej, ale jakże wartościowej i ciekawej działalności – scenografiach dla Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Nieco jej projektów trafiło też do naszego muzeum. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. Przypominamy, że nadal działamy w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych....Czytaj więcej

Strony