Kalendarz wydarzeń

30 Listopad 2019

Konferencja Ks. Władysław Siarkowski historyk, archeolog, etnograf, jezykoznawca

Termin wydarzenia: 
sobota, 30.11.2019, 10:00

Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Historii Kielc oraz Muzeum Dialogu Kultur zapraszają na konferencję naukową "Ks. Władysław Siarkowski historyk, archeolog, etnograf, jezykoznawca.
W hołdzie współpracownikowi Oskara Kolberga".

Miejsce konferencji: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Dialogu Program konferencji w załączniku.

Tajemnice cerkwi

Termin wydarzenia: 
sobota, 30.11.2019, 17:00

Zapraszamy na wystawę fotografii Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi" - do zobaczenia od soboty, 30 listopada 2019 r. w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc.

„Tajemnica cerkwi” XI/ XII 2019 r. wystawa fotografii Antoniego Myśliwca

Kielecka cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja to świątynia prawosławna. Pierwsza cerkiew, pw. Wniebowstąpienia, mieściła się na dzisiejszym skwerze Żeromskiego powstała w latach 60. XIX stulecia. Przetrwała do 1934 r., kiedy została rozebrana. Kolejny zbór prawosławny zaczął powstawać w 1902 r. u zbiegu ulic Chęcińskiej i Karczówkowskiej.

Świątynia przy ulicy Bodzentyńskiej 46 zwieńczona jest hełmem z prawosławnym krzyżem. Za jego progami roztacza się niezwykłe piękno ikon. Antoni Myśliwiec znany z niezwykłego podejścia do fotografowanego tematu, urzeczony urokiem tego miejsca, wracał tu wielokrotnie, by utrwalić na zdjęciach misteryjność obrządku, zaangażowanie wiernych.

Na wystawie można zobaczyć fotografię prezentujące „Tajemnicę cerkwi”.