12 sierpnia 1914 r. wkroczyła do miasta I Kompania Kadrowa

aktualnosci_15sierpnia

12 sierpnia  1914 r.,  około godziny 11 rano do południowych przedmieść Kielc dotarł patrol kawaleryjski strzelców pod dowództwem Władysława Prażmowskiego ps. „Belina”. Z kolei około 13.30 wmaszerowała do miasta I Kompania Kadrowa pod dowództwem Kazimierza Piątka ps. „Herwin”. Był to pododdział piechoty utworzony z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w podkrakowskich Oleandrach (w zaborze Austro-Węgierskim), który miał za zadanie wywołać powstanie narodowe na terenie zaboru rosyjskiego

Wkroczenie strzelców do Kielc było dużym zaskoczeniem dla jego mieszkańców. Pomimo tego część kielczan, głównie młodzieży i działaczy niepodległościowych, witała wkraczające wojsko entuzjastycznie. Strzelcy zakwaterowali się w hotelu Bristol oraz u mieszczan wrogo nastawionych do władzy carskiej.

Po południu, w centrum miasta, doszło do walki z rosyjskim patrolem poruszającym się w samochodzie uzbrojonym w karabin maszynowy. W wyniku starcia strzelcy zabili dwóch oficerów a kolejnych dwóch ranili. Niestety podczas wymiany ognia zginęła postronna osoba, kielczanin Zygmunt Sielski.

Zajęcie Kielc 12 sierpnia 1914 r., pomimo tego że nie spowodowało wybuchu ogólnopolskiego powstania, a strzelcy musieli się wycofać z miasta już następnego dnia, stanowiło początek legendy Józefa Piłsudskiego i jego oddziałów. Wojsko polskie wkroczyło do Kielc ponownie 19 sierpnia. I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 Pułku Piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich.

Ilustracje:
1. Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Pocztówka ze zbiorów MHKi.
2. Piłsudski ze swym sztabem w Kielcach w sierpniu 1914 r. Pocztówka ze zbiorów MHKi.
3. Słowik k. Kielc – most kpt. Kazimierza „Herwina” Piątka, 1932–1939. Fotografia ze zbiorów MHKi.
4. Słowik k. Kielc – most kpt. Kazimierza „Herwina” Piątka, 1932–1939. Pocztówka ze zbiorów MHKi.