Polityka i standardy ochrony małoletnich w Muzeum Historii Kielc

W związku z regulacjami ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606) w tym art. 22b i 22c w/w ustawy, wprowadzona zostaje w Muzeum Historii Kielc Polityka ochrony małoletnich i zarządzone zostają standardy ochrony małoletnich (zwane inaczej standardami ochrony dzieci).

 

Wersja skrócona Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum Historii Kielc:  

I. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim oraz małoletnimi a personelem Muzeum Historii Kielc w tym zachowania niedozwolone.

1. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do wykonywania działalności związanej z edukacją, realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, Muzeum Historii Kielc uzyskuje informacje, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. Pracownik zobowiązany jest również do złożenia oświadczenia o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich w Muzeum Historii Kielc  

2. Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Muzeum Historii Kielc jest działanie dla dobra małoletniego i w jego interesie. Pracownik nie lekceważy, nie zawstydza, nie upokarza i nie obraża małoletniego. Personel traktuje małoletniego z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.

3. Pracownik Muzeum Historii Kielc reaguje na wszelkie negatywne i agresywne zachowania w stosunku do małoletnich ze strony ich rówieśników.

4. W celu lepszej ochrony małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm obowiązujących w Muzeum Historii Kielc

5. Zachowanie i postępowanie małoletnich wobec siebie oraz innych osób nie narusza ich godności i wartości osobistej. Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach przyjętych norm i wartości. Małoletni akceptują i szanują siebie nawzajem.

6. W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, pracownik Muzeum Historii Kielc niezwłocznie informuje o tym fakcie opiekuna osoby małoletniej, zobowiązanego podjąć działania interwencyjne.

7. Pracownik Muzeum Historii Kielc zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności.

8. Odpowiedzialność za małoletnich podczas korzystania z oferty Muzeum Historii Kielc ponoszą ich opiekunowie. Pracownik Muzeum Historii Kielc nie pozostaje sam z małoletnimi podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych oraz nie ma kontaktu z małoletnimi w zakresie czynności higienicznych.

9. W przypadku lekcji/warsztatów wymagających bezpośredniego kontaktu fizycznego z małoletnim(np. przebieranie w stroje z epoki, zbroję rycerską), personel Muzeum Historii Kielc jest zobowiązany do przestrzegania szczególnych zasad, norm zachowań wobec małoletnich. Pracownicy unikają innego kontaktu fizycznego z małoletnim niż niezbędny.

Zachowania niedozwolone:

1. Stosowanie agresji i przemocy fizycznej, słownej, psychicznej oraz seksualnej.

2. Naruszenie nietykalności osobistej.

3. Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie Muzeum Historii Kielc.

4. Nieuzasadnione, bez zgody opiekuna lub prowadzącego zajęcia opuszczanie miejsca,

w którym realizowana jest oferta Muzeum Historii Kielc.

5. Niewłaściwe zachowania, niezgodne z obowiązującym regulaminem.

6. Niestosowne zachowania: obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, używanie wulgaryzmów, obraźliwe gesty, niestosowne żarty, wypowiadanie treści oraz nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym.

7. Dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości

psychofizyczne, seksualność, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd.

8. Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem małoletnich bez zgody ich opiekunów.

II. Wymogi uwzględniające sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

1. Pracownik Muzeum Historii Kielc w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami zachowuje cierpliwość, odnosi się do nich z szacunkiem, uważnie wysłuchuje małoletnich i stara się udzielić odpowiedzi dostosowanej do ich sytuacji związanej z niepełnosprawnością, nie używa przewagi intelektualnej nad małoletnimi z niepełnosprawnościami, nie zawstydza, nie upokarza.

2. Odpowiedzialność za małoletnich z niepełnosprawnościami, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami intelektualnymi utrudniającymi komunikację z pracownikiem Muzeum Historii Kielc ponoszą ich opiekunowie. Małoletni, o których mowa w tym punkcie, pozostają pod stałym nadzorem opiekuna.

III. Muzeum Historii Kielc podczas wybranych zajęć oraz w przypadku niektórych wystaw umożliwia dostęp do treści edukacyjnych i informacyjnych za pomocą sieci Internet wyłącznie pod nadzorem prowadzącego zajęcia lub pracownika Działu Obsługi (opiekuna ekspozycji).

IV. W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pracownik Muzeum zobowiązany jest do natychmiastowego poinformowania o zaistniałej sytuacji koordynatora do spraw standardów ochrony małoletnich w Muzeum Historii Kielc  

 

Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Historii Kielc w pełnej formie dostępne są na stronie internetowej Muzeum Historii Kielc oraz w kasie obiektu Muzeum Historii Kielc