W 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on zamordowanie wiosną 1940 r. prawie 22 tysięcy polskich jeńców wojennych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele.
Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znaleźli się również mieszkańcy regionu świętokrzyskiego. Liczba ofiar z przedwojennego województwa kieleckiego, według badań ks. Zdzisława Peszkowskiego i Stanisława Zdrojewskiego, wynosi 2354 osoby. Stanowi to 11 proc. ogółu zamordowanych. Byli to przedstawiciele wszystkich zawodów i grup społecznych: urzędnicy, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy i przedsiębiorcy, robotnicy, rolnicy, artyści, księża, farmaceuci i dziennikarze. Jednak największe straty były wśród funkcjonariuszy Policji Państwowej i Służby Więziennej. Łącznie zostało zamordowanych 736 policjantów. Z tej liczby aż 644 było więźniami obozu w Ostaszkowie.
Wśród zamordowanych funkcjonariuszy policji z Kielecczyzny odnajdujemy trzech inspektorów i podinspektorów, 37 komisarzy i podkomisarzy, 13 aspirantów, 171 przodowników i starszych przodowników, 232 starszych posterunkowych i 273 posterunkowych. Ponadto wśród ofiar znalazło się 65 funkcjonariuszy służby pomocniczej Policji Państwowej.
Pamięci zamordowanych w Katyniu Kielczan jest poświęcony pomnik „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi”, ustawiony w 1990 r. na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim. Natomiast w 2014 r. na zboczu Kadzielni postawiono Kamienny Krąg Pamięci. Tworzy go zespół dwunastu surowych łomów kamiennych, na których widnieją napisy: „Kamienie wołać będą” i „Bo nie można zakopać pamięci w dołach”.
Spis ilustracji:
1. Pomnik „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi” na Cmentarzu Partyzanckim, fot. M. Jończyk.
2. Kamienny Krąg Pamięci na Kadzielni. Źródło: https://pamietajskadjestes.pl/uploads/places/swietokrzyskie/kielce/kamie...