Dziś prezentujemy fotografie z kieleckich cmentarzy. Część z nich została wykonana przez Jana Ziembińskiego w latach I wojny światowej. Kolejne pochodzą z przedwojennych zbiorów Tadeusza Szymona Włoszka kustosza Muzeum PTK w Kielcach i przedstawiają mogiły powstańców styczniowych.
Podpisy do wybranych fotografii:
1. Trzech żołnierzy austro-węgierskich przy nagrobkach poległych kolegów na cmentarzu w Kielcach, 1917 r. fot. Jan Ziembiński
2. Dwóch podoficerów niemieckich wśród mogił na cmentarzu w Kielcach, 1915, fot. Jan Ziembiński
3. Dwie siostry żeńskiego diakonatu kościoła luterańskiego przy nagrobkach żołnierzy niemieckich na cmentarzu ewangelickim w Kielcach, 1915 r. fot. Jan Ziembiński
4. Nagrobek weterana powstania styczniowego Jana Gajerskiego na cmentarzu Starym w Kielcach. Jan Gajerski był urzędnikiem kancelistą w Sławkowie, kiedy opuścił urząd i przyłączył się do powstania. Dostał się do niewoli, przez pół roku więziony był w Kielcach a następnie zesłany na Sybir. Z zesłania wrócił w 1875 r.
5. Nagrobek Karola Ziemlińskiego na cmentarzu w Wąchocku. Karol Ziemliński nadleśniczy i wójt w dobrach Sarnowskich, zebrawszy oddział przybył do obozu Langiewicza. Zginął w bitwie pod Wąchockiem.
6. Nagrobek księdza Ludwika Woźniakowskiego na cmentarzu w Chlewiskach. Ludwik Woźniakowski brał udział w powstaniu jako 17 letni młodzieniec. Ciężko ranny w bitwie pod Wirem. Wstąpił do seminarium w Kielcach i otrzymał święcenia. W 1876 zesłany na Sybir, z którego powrócił w 1881 r. Zmarł w 1913 r. w Chlewiskach.