Na naszej wystawie stałej pojawił się wyjątkowy eksponat, który upamiętnia dawną żydowską wspólnotę Kielc — XIX-wieczna chanukija, czyli świecznik chanukowy, pochodzący prawdopodobnie z terenu Królestwa Polskiego lub Galicji. Podobne świeczniki rozświetlały grudniowe wieczory w domach żydowskich mieszkańców naszego miasta.
Wykonana z mosiądzu, misternie odlewana i montowana chanukija ma imponujące wymiary — 38 cm wysokości i 38,5 cm szerokości. Na jej prostokątnej podstawie spoczywają cztery lwy — symbol siły, królewskości oraz pokolenia Judy, z którego wywodzi się król Dawid i Mesjasz. Na szczycie centralnego trzonu widnieje ptak, najprawdopodobniej orzeł — biblijny motyw symbolizujący Bożą opiekę i wolność. Być może niegdyś czuwał nad domowym ogniskiem jednej z rodzin mieszkających przy Nowym Świecie lub Starowarszawskim Przedmieściu?
Chanukija posiada dziewięć ramion: osiem z nich symbolizuje osiem dni święta Chanuka, a dziewiąte — centralne — to szamasz (sługa), którym zapala się pozostałe światła. Chanuka upamiętnia odzyskanie i ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej oraz cud jednego dzbanka oliwy, który palił się nieprzerwanie przez osiem dni.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum i obejrzenia chanukiji z bliska. Wraz z nią rozświetlamy pamięć o tych, którzy niegdyś obchodzili Chanukę w kieleckich domach — z nadzieją, radością i wiernością tradycji.