"Pocztówki z Kielc": opowieść o kieleckich kolejarzach

aktualnosci_pocztowka_kolejarze

W najnowszym odcinku „Pocztówek z Kielc” opowieść o kieleckich kolejarzach. Kolejarze pojawili się w mieście po doprowadzeniu do Kielc linii kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej i budowie w 1885 r. dworca kolejowego. W większości zamieszkiwali w północno-zachodniej dzielnicy Kielc, zwanej Herby. Nazwa pochodzi od osady robotniczej Herby pod Częstochową i pojawiła się po zbudowaniu linii kolejowej łączącej Kielce z tymi miejscowościami.

https://kielce.tvp.pl/22029261/pocztowki-z-kielc

Od 2015 roku Muzeum Historii Kielc wspólnie z regionalnym oddziałem TVP3 przygotowuje program „Pocztówki z Kielc”. Udało się nakręcić już ponad 250 odcinków tej cieszącej się popularnością i sympatią widzów serii. „Pocztówki z Kielc” w krótkiej i ciekawiej formie przybliżają historię miasta i regionu, opowiadają o ważnych wydarzeniach z przeszłości, znanych i mniej znanych postaciach, najciekawszych miejscach i zabytkach.

Zapraszamy!

Spis ilustracji:
1. Rozkład jazy pociągów z 1924/1925 r. Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.
2. Kolejarze na placu katedralnym podczas uroczystości poświęcenia sztandaru w 1933 r. Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.
3. Poczty sztandarowe kieleckich kolejarzy przed Pomnikiem Niepodległości, lata 30 XX w. Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.c
4. Członkowie Związku Kolejarzy, lata 20. XX w. Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.
5. Parowozownia na Herbach, lata powojenne. Ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.