Rocznica Bitwy Warszawskiej

aktualnosci_stanislawa_oledzka

W sierpniu 1920 r. sytuacja na froncie wojny polsko-bolszewickiej stała się  krytyczna. Wojska radzieckie stały u wrót Warszawy i szykowały się do zajęcia stolicy.

Oddziały Wojska Polskiego zdołały jednak odepchnąć i pokonać wroga. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło losy wojny, pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, nazywane niekiedy Cudem nad Wisłą, było możliwe dzięki bezprecedensowej mobilizacji całego społeczeństwa. W szeregach Wojska Polskiego nie brakowało kielczan, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choć większość z nich nie brała bezpośredniego udziału w walkach frontowych, to również byli oni ważną częścią siły obronnej Rzeczypospolitej. Jedną z takich osób była Stanisława Olędzka, ps. Sława. Jaka była jej droga do polskiej armii?

Urodzona 4 maja 1894 r. w Siedlicach, przed 1914 r. przeniosła się z rodziną do Kielc. Po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a następnie działała w Polskiej Organizacji Wojskowej w Kielcach. Od początku wojny polsko-bolszewickiej pracowała w Dowództwie Okręgu Generalnego Kielce, skąd wyjechała na front. Była to jej odpowiedź na działania Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego podjęte w grudniu 1919 r. Do służby przyjęto wtedy grupę młodych kobiet, które miały brać czynny udział w pracy kulturalno-oświatowej. Ich zadaniem było wzmocnienie w żołnierzach zaufania do dowództwa, wiary we własne siły i zwycięstwo, a także wyrobienie w nich poczucia przynależności do Państwa Polskiego tak długo podzielonego przez trzech zaborców. Odbywało się to poprzez urządzanie odczytów i wieców, kolportaż różnego rodzaju wydawnictw, odezw, broszur. Instruktorki niosły również pomoc rannym żołnierzom, dostarczając im m.in. żywność i bieliznę. Współpracowały w tym zakresie z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Stanisława Olędzka po powrocie z frontu działała w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet, w latach 1923–1928 była Komendantką Hufca Szkolnego w Kielcach. W czasie II wojny światowej walczyła szeregach Armii Krajowej. Zmarła 3 października 1989 r.

Stanisława Olędzka w mundurze instruktorki oświatowej.

Instruktorki oświatowe Sekcji Propagandy i Opieki. Pierwsza z prawej Stanisława Olędzka.