Podarunki. Depozyty. Odkrycia

Plakat wystawy Podarunki. Depozyty. Odkrycia
Termin wystawy: 
13.03.2021 do 04.07.2021

12 marca 2021 r. w Muzeum Historii Kielc otwarta zostanie wystawa „Podarunki. Depozyty. Odkrycia”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najciekawsze nabytki Muzeum z lat 2018-2020. Wystawą chcemy uhonorować naszych Darczyńców i pokazać jak wielki jest Ich wkład w tworzenie muzealnych zbiorów i powstawanie naszych ekspozycji i publikacji.

Spośród ponad 400 nowych eksponatów pokażemy unikalne pocztówki Jana Ziembińskiego ukazujące Kielce w latach I wojny światowej, fotografie kieleckich strażaków, członków Związku Strzeleckiego, czy kieleckich sportowców. Pojawią się także
te, dokumentujące szczególne wydarzenia z historii miasta, w tym nieznane fotografie z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej i z mszy żałobnej na placu Wolności po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowane zostaną również niezmiernie interesujące zdjęcia z robót wykonanych w latach 30. w całym ówczesnym województwie kieleckim w ramach Funduszu Pracy (m.in. fotografie z budowy obecnego Wojewódzkiego Domu Kultury i z rozbiórki cerkwi w Kielcach), a także wiele fotografii Kielc z okresu okupacji z lat 1939-1945. Pokażemy zbiór broni przekazanej przez Wojewódzką Komendę Policji w Kielcach oraz podarowane nam zabytkowe szaty liturgiczne i inne pamiątki z Klasztoru i Kościołapw. Św. Karola Boromeusza na Karczówce. Z nowych nabytków z zakresu malarstwa, rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej zaprezentowane zostaną obrazy i grafiki m.in. Rozalii Laszczyk, Stanisława Praussa, Zygmunta Wróblewskiego, Kazimierza Wiszniewskiego i Jana Walaska oraz srebra Juliana Kozłowskiego i ceramika Jana Sowińskiego.

Pochwalimy się także naszymi muzealnym odkryciami, m.in.: anonimowymi dotąd pracami wybitnego artysty Józefa Mehoffera,listem z butelki zakopanej na wzniesieniu Brusznia, pod krzyżem upamiętniającym powstańców styczniowych , nieznanymi fotografiami wybitnego XIX-wiecznego etnografa Władysława Siarkowskiego, fotografią legionową przyszłego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego czy tablicą fundacyjną sztandaru kieleckiego gimnazjum Jana Śniadeckiego.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady, prelekcje, warsztaty i konkursy. Szczegółowy program edukacyjny dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Historii Kielc.

Wystawa potrwa do 4 lipca 2021 r. Zapraszamy!

Darczyńcy i Deponenci Muzeum Historii Kielc z lat 2018-2020

1.    Andrzej Dąbrowski 
2.    Jacek Franiel
3.    Jacek Frelich 
4.    Jerzy Gągol 
5.    Ryszard Janiszewski 
6.    Ryszard Januszek 
7.    Wiktor Kaczor 
8.    Kościół i klasztor oo. Pallotynów p.w. Św. Karola Boromeusza
9.    Paweł Król 
10.    Wojciech Zalewski 
11.    Anna Lewicka 
12.    Jerzy Matyszczak 
13.    Jerzy Mazur
14.    Katarzyna Otwinowska i Jerzy Oleszek 
15.    Karol Pawlik 
16.    Krzysztof Pawlik 
17.    Karol Piwko i Kazimierz Kantor
18.    Andrzej Rybak 
19.    Adam Rzadkowski 
20.    Ireneusz Senderski 
21.    Jacek Skrzypczak 
22.    Sabina Stępień 
23.    Łukasz Piotr Strzelczyk 
24.    Anna Maria Strzetelska-Kopycińska 
25.    Krzysztof Szarek 
26.    Stanisław Szrek 
27.    Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków
28.    Towarzystwo Przyjaciół Kielc
29.    Jan Waluszewski 
30.    Grzegorz Wdowiak 
31.    Janina i Elżbieta Woźniak 
32.    Wszechnica Świętokrzyska