Pogrom, jaki rozegrał się w Kielcach 4 lipca 1946 r. był największym po II wojnie światowej aktem antysemickiej zbrodni w Polsce. Podczas tych tragicznych wydarzeń zginęło co najmniej 40 Żydów, a także 2 Polaków, którzy stanęli w ich obronie. Rannych zostało około 40 osób. Następstwem pogromu kieleckiego była fala emigracji, która objęła około 100 tysięcy polskich Żydów. Był to też tragiczny koniec zorganizowanej społeczności żydowskiej w Kielcach.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza dzisiaj (4 lipca 2022 r.) do udziału w spotkaniu modlitewnym nad grobem ofiar pogromu kieleckiego oraz uroczystości rocznicy tej zbrodni, będących wezwaniem do pokoju dla Ukrainy, Polski i świata.
Godz. 14.00 Cmentarz żydowski, al. Na Stadion
Spotkanie modlitewne nad grobem kieleckich ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku, a także w intencji pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
Godz. 16.00 Marsz Pamięci na trasie: Pomnik Menora (al. IX Wieków Kielc) – Memoriał Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi – kamienica przy ul. Planty 7/9
Godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Kielcach, dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1
Koncert żydowskiej muzyki kameralnej w wykonaniu Neala Brostoffa (USA), Marka Jeżowskiego, Dominika Płocińskiego, Ludmiły Jeżowskiej.
Na ilustracji: Pomnik Ofiar Pogromu Kieleckiego przy al. IX Wieków Kielc