Od 20 do 24 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli z Kielc do obozu zagłady w Treblince około 21 tysięcy Żydów, a ponad 1200 zamordowali na miejscu. Ofiary chowano w zbiorowych grobach nad Silnicą. Eksterminacji ludności żydowskiej towarzyszyła grabież mienia. Po likwidacji getta w Kielcach pozostało około 2000 Żydów. Jako robotnicy przymusowi skoszarowani byli w obozach pracy. Do końca wojny wielu z nich zginęło z niedożywienia, chorób i w egzekucjach. Ci, który przetrwali trafili do obozów koncentracyjnych. Według niepełnych danych Holokaust przeżyło w Kielcach około 500 Żydów.
O tym, jaka sytuacja panowała w kieleckim getcie, można dowiedzieć się między innymi z listów Hany Goldszajd (ur. w 1922 r.), która pisała je do rodziny. Hana w sierpniu 1942 r. została wywieziona do obozu zagłady i tam zamordowana.
„Kochana Salu, ja już kilka razy chciałam Ci napisać specjalny list, ale zawsze mam zawróconą głowę. Co do mnie mogę Ci napisać, że już bardzo dużo przeszłam przez ten czas co Ciebie nie ma. Byłam już chora na tyfus i miałam ścięte włosy, całkiem ogoloną głowę miałam, teraz mi już trochę przyrosły i na Wielkanoc będę miała czuprynę. Kończę z tem, bo nie warto wspominać, bo już przeszło, już są świeże zmartwienia. Otóż pytasz się czy ja pracuję, to bardzo mało, a ciocia też nic nie robi, tylko żyje z tego co sprzedaje ze swojej starej bielizny i co Ryfcia z Wilna przysyła. Wyobraź sobie, że Twoja Babcia tak siedzi w domu i nic nie robi tylko gotuje. Od Dawida nie ma już dawno listu, to stale tylko o to płacze”.
Hanka (Hana) Goldszajd, Listy z getta. Letters from the Ghetto, Kielce 2015, s. 81.
Podpisy do ilustracji
1. Grupa Żydów na ulicy Jasnej w czasie selekcji do transportu, 1942 r. Zbiory Krzysztofa Urbańskiego
2. Likwidacja getta. Żydzi wpędzani do wagonów pociągu przewożącego ich do obozu zagłady w Treblince, 1942 r. Zbiory Krzysztofa Urbańskiego
3. Likwidacja getta. Zrabowane mienie żydowskie złożone na placu św. Wojciecha, 1942 r. Zbiory Muzeum Historii Kielc