Przedstawiamy Państwu pracę „Władysław Kosterski-Spalski (1892–1973)”, pod red. R. Piwki, P. Wolańczyka, która towarzyszy naszej najnowszej wystawie czasowej „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego”.
Bohater książki był osobą o niezwykle ciekawym i barwnym życiorysie. Jeszcze przed I wojną światową dołączył do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W listopadzie 1918 r. jako komendant okręgu kieleckiego Polskiej Organizacji Wojskowej rozbrajał okupantów austriackich. W czasie dwudziestolecia międzywojennego działał między innymi w Związku Strzeleckim, w 1934 r. został radnym w radzie miejskiej Kielc i dał się tam poznać jako niezwykle aktywny samorządowiec. W okresie II wojny światowej współpracował z Armią Krajową. Po 1945 r. skoncentrował się na pracy krajoznawczej, m.in. szkolił przewodników świętokrzyskich, był wieloletnim przewodniczącym Okręgowej Komisji Opieki nad Zabytkami. Jedną z jego pasji była niewątpliwie fotografia. Najstarsze zachowane zdjęcia jego autorstwa pochodzą z 1910 r., ostatnie z przełomu lat 60. i 70. Fotografował zarówno najbardziej znane zabytki Kielc oraz regionu kieleckiego, jak również zwykłe domostwa, ulice i towarzyszące im przemiany architektoniczne.
W książce pięciu autorów zaprezentowało pięć różnych wątków życia Władysława Kosterskiego-Spalskiego. Tekstom towarzyszy wkładka fotograficzna z najciekawszymi zdjęciami prezentowanymi na muzealnej wystawie.
Lekturę gorąco polecamy. Książkę można nabyć w siedzibie Muzeum Historii Kielc oraz w naszym sklepie internetowym.