Projekty Muzeum Historii Kielc ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Rzeźba w przestrzeni publicznej - 2026

Restauracja kieleckich rzeźb plenerowych z lat 70 XX wieku


     
Muzeum Historii Kielc otrzymało dofinansowanie w programie "Rzeźba w przestrzeni publicznej - 2026".

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. "Rzeźba w przestrzeni publicznej - 2026" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wartość dofinansowania: 145 440 zł
Całkowity koszt inwestycji 161 600 zł 
Data podpisania umowy: maj 2026 rok

Termin realizacji zadania: 01.04.2026 r. do dnia 31.10.2026 r.

Projekt obejmuje restaurację ośmiu rzeźb plenerowych z lat 70 XX wieku znajdujących się na terenie Kielc oraz sporządzenie tabliczek z informacjami o dziełach. Rzeźby będące przedmiotem projektu to: „Aurora” Grażyny Roman, "Echa Gór Świętokrzyskich" Henryka Wróblewskiego, "Naszym matkom" Stefana Maja, "Dwa pokolenia" Anny Henisz-Leszczyńskiej, "Matka Ziemia" Danuty Sobczak-Michałowskiej, "Zapomnienie" Jana Szałapskiego oraz dwie rzeźby Jerzego Fronczyka: "Ziemiorództwo" i "Demeter".

Projektowi towarzyszyć będzie program edukacyjny oraz promocyjny polegający na przygotowaniu wystawy plenerowej, a także zorganizowaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniem podsumowującym projekt będzie konferencja prasowa z udziałem władz miasta.

 


Edukacja Kulturalna 2026

Kielecki Atlas Sztuk - jak miasto staje się inspiracją



Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 50 000  zł
Dofinansowanie ze środków Gminy Kielce: 13 460 zł
Wartość całkowita: 63 460 zł

Termin realizacji zadania: 01.04.2026 r. do dnia 31.12.2026 r.

Projekt „Kielecki Atlas Sztuk” rozwija kompetencje kulturowe przez praktyczną pracę z dziedzictwem Kielc. Uczestnicy (dorośli, młodzież, seniorzy, nauczyciele) uczą się „czytać” miasto — architekturę, detale, rytmy i historie — i przetwarzać je w prace graficzne, fotograficzne, narracyjne i przestrzenne. Program łączy działania terenowe, warsztaty artystyczne (litografia, akwarela, linoryt, fotografia, modelarstwo, taniec, storytelling) i działania wspierające kompetencje kulturowe i ich dalszą popularyzację. Rezultaty: cykl różnorodnych warsztatów, konkurs „Opowiedz Kielce”, wystawa „Mapa Sztuk Kielc” i podstrona „Atlas Sztuk Kielc”. Projekt angażuje najlepszych ekspertów i praktyków — historyków sztuki, artystów i edukatorów (m.in. Maria Nowakowska, Krzysztof Myśliński), co podnosi wartość merytoryczną. Zapewniamy dostępność oraz plan upowszechniania, gwarantujące trwałość i wykorzystanie efektów realizowanych działań.


Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie zbiorów ikonograficznych Muzeum Historii Kielc

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 250 000  zł
Dofinansowanie ze środków Gminy Kielce: 75 750 zł
Wartość całkowita: 325 750 zł

Termin realizacji zadania: 06.05.2024 r. do dnia 30.10.2026 r.

Przedmiotem projektu jest digitalizacja, opracowanie, udostępnienie i popularyzacja zbioru ikonograficznego datowanego od poł. XIX w. do końca XX w., który znajduje się w zasobie Muzeum Historii Kielc. Zbiór obejmujący 5 000 obiektów (fotografii pozytywowych, slajdów i  negatywów) został wytworzony przez kieleckich fotografów działających w XIX w., okresie międzywojennym i powojennym, przez rozmaite przedwojenne instytucje (np. Związek Strzelecki, Fundusz Pracy) oraz przez mieszkańców Kielc (archiwa rodzinne). Projekt zakłada udostępnienie zdigitalizowanych i opracowanych materiałów online w formie ilustrowanej bazy danych z wyszukiwarką na stronie internetowej, przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu zostaną zakupione: sprzęt fotograficzny oraz skaner do digitalizacji, macierz dyskowa do przechowywania skanów, komputer oraz laptop do ich opracowania.


Zrealizowane projekty:

 

Wspieranie działań muzealnych - wystawy i katalogi 2025.

W szkolnej ławie. 300 lat najstarszej szkoły średniej w Kielcach



Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 50 000  zł
Dofinansowanie ze środków Gminy Kielce: 12 700 zł
Wartość całkowita: 62 700 zł

Termin realizacji zadania: 01.05.2025r. do dnia 31.12.2025 r.

Wystawa „W szkolnej ławie. 300 lat najstarszej szkoły średniej w Kielcach” prezentować będzie tradycje i losy najstarszej szkoły średniej w Kielcach, której historię tworzą wspólne dzieje, m.in.: szkoły średniej księży komunistów,  Gimnazjum Wojewódzkiego (Gubernialnego),  gimnazjum w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Gimnazjum i Liceum im. S. Żeromskiego w okresie okupacji hitlerowskiej,  czasach powojennych, aż po dzień dzisiejszy. Wystawie towarzyszyć będą liczne warsztaty, wykłady, spotkania i spacery. Dzięki dotacji zakupiony zostanie sprzęt audiowizualny, materiały potrzebne do aranżacji i warsztatów.