43. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Czterdzieści trzy lata temu, pamiętnej nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a na ulice polskich miast wyszło około 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów oraz kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Do internowania działaczy „Solidarności” i przywódców opozycji politycznej przystąpiono jeszcze przed północą. Oddziały ZOMO wkroczyły do lokali zarządów regionalnych „Solidarności”.  Zajęto również siedziby Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowano połączenia telefoniczne. Ograniczono swobodę przemieszczania się poprzez wprowadzenie godziny milicyjnej, zmilitaryzowany wiele instytucji, a także zawieszono prawo do strajku i działalność szkół i uczelni. Sądy zaczęły wydawać wyroki w trybie doraźnym. Większość Polaków dopiero rano dowiedziała się o wprowadzeniu stanu wojennego, kiedy Polskie Radio nadało przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego.

Na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego w całym kraju wybuchły strajki w dużych miastach, takich jak Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Warszawa. Do najtragiczniejszych wydarzeń doszło 16 grudnia 1981 r. w kopalni "Wujek" w Katowicach, gdzie w czasie pacyfikacji ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników a 23 raniło. W Gdańsku w trakcie stutysięcznej demonstracji jedna osoba zginęła, a ponad 300 było rannych. Strajkowano też w mniejszych ośrodkach. W regionie świętokrzyskim trzy dni strajkowała Huta im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, a próby strajkowe podjęto w Kieleckich Zakładach Wyrobów Papierowych, Kieleckim Kombinacie Budowlanym i Zakładach Metalowych „Predom-Mesko” w Skarżysku-Kamiennej. Jednak opór szybko został stłumiony. Po 13 grudnia zostało internowanych 368 osób z Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, które przetrzymywano w Kielcach w Areszcie Śledczym na Piaskach, ale też w Nowym Łupkowie, Uhercach i Gołdapi.

 

Ilustracje:

  1. Kartka z kalendarza z 13 grudnia 1981 r.  
  2. Gen. Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego, 13.12.1981 r.
  3. Mirosław Domińczyk, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego, internowany 13 grudnia 1981 r.  
  4. Koperty z nadrukami wytworzone przez internowanych w Areszcie Śledczym na Piaskach w Kielcach.
    Źródło: Zbiory Muzeum Historii Kielc, domena publiczna.