Joanna Małecka. Między punktem a linią

Joanna Małecka. Między punktem a linią
Termin wystawy: 
23.07.2025 do 30.08.2025

Wystawa "Między punktem a linią" to refleksja nad procesem przechodzenia od niewidzialnego impulsu do widzialnej struktury. To opowieść o dialogu pomiędzy ideą a jej materializacją,
pomiędzy porządkiem a jego zaburzeniem. Osią kompozycji stają się punkt i linia, zarówno jako świadome wybory, jak i rezultaty przypadku emocjonalnego śladu. Punkt, traktowany nie tylko
jako geometryczny znak, ale przede wszystkim jako źródło energii, symbol początku i koncentracji.
Punkt staje się początkiem drogi, momentem skupienia i napięcia, z którego wyłania się linia, ślad ruchu, nośnik emocji i konstrukcji.
Prace prezentowane na wystawie to malarstwo, rysunek oraz obiekty graficzne, oscylujące wokół pojęcia geometrii jako języka porządku, rytmu i systemu, który zderzony jest z intuicyjnym gestem, błędem i przypadkiem. Monochromatyczna paleta pozwala skoncentrować uwagę na strukturze i napięciach formalnych, skupiając się na relacji formy z przestrzenią.
Inspiracją jest m.in. koncepcja punktu zerowego zaczerpnięta z fizyki kwantowej, gdzie energia, choć niewidoczna, przenika i kształtuje rzeczywistość. Punkt w tym ujęciu to cisza i mowa zarazem potencjał, z którego rodzi się wszystko, co widzialne i niewidzialne. Linia, nieskończona, dynamiczna, czasem świadoma i precyzyjna, a innym razem ulotna i przypadkowa, staje się
narzędziem budowania narracji, struktur i napięć wizualnych.
Wystawa bada stosunki między tym, co zamknięte, a tym, co otwarte, linearne, rozciągnięte w czasie. Prace balansują na granicy rysunku technicznego i ekspresyjnego gestu. Geometria zostaje poddana dekonstrukcji: linie nie zawsze są proste, punkty bywają rozmyte. Obiekty graficzne wychodzą poza dwuwymiarowość, eksplorując przy tym dodatkową przestrzeń.
Między punktem a linią to próba uchwycenia tego, co niewidzialne, ale obecne, odczuwalne, wibracyjne między formą a ciszą.

Dr Joanna Małecka - artystka i dydaktyczka. Prowadzi Pracownię Sitodruku w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studiów doktoranckich z zakresu sztuk pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawę doktorską przygotowała pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Garstki-Saran w Zakładzie Rysunku UMK. Realizacja artystyczna pracy doktorskiej została zaprezentowana jako stała ekspozycja w Hotelu Nicolaus w Toruniu.
Przez jedenaście lat związana była dydaktycznie z Pracownią Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego na ASP w Łodzi. Tworzy w obszarze rysunku intermedialnego, malarstwa, grafiki warsztatowej (sitodruk) i projektowej.
Prowadzi autorski projekt SHLAGART, w ramach którego realizuje zlecenia z zakresu szeroko pojętego projektowania graficznego.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Promocja – Kultura Polska na Świecie” (2014).
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.