Widziane z bliska

witek-plakat
Termin wystawy: 
06.12.2023 do 07.01.2024

Zapraszamy na wystawę fotografii Bożeny Witek w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc.

Tekst z katalogu wystawy:

Spójrz głęboko w naturę, a wtedy wszystko zrozumiesz lepiej
                                                                             Albert Einstein

Przyroda jest fascynująca w swojej prostocie, a zarazem w złożoności, w swojej doskonałości, a jednocześnie w niedoskonałości!
Gdy wchodzę do lasu lubię czuć zapach żywicznego igliwia sosnowego. Lubię słuchać szumu drzew, czasem szmeru strumyka leniwie płynącego w zagłębieniu leśnego poszycia. Lubię słuchać odgłosów ptaków, z powodu piękna dźwięków jakie potrafią wydawać, upominając się o zainteresowanie i atencję swoich towarzyszek. Gdy przechadzam się po łące lubię patrzeć jak podmuchy wiatru wprawiają w delikatne drganie płatki kwiatów. Jednocześnie upajam się zapachem traw i kwiatów. Z zaciekawieniem przyglądam się też przykładom niedoskonałości przyrody, chociażby niezdarności ropuchy, która nieporadnie usiłuje uciec przed człowiekiem.
Przyroda jest fascynująca, bo nie lubi jednostajności i powtarzalności!
Staram się, aby takie szczególne spotkania z naturą uwieczniać – właśnie w tym jedynym, niepowtarzalnym momencie. Czasem warto się pospieszyć, bo za chwilę obiekt naszego zainteresowania przestanie istnieć w takim kształcie, który nas zafascynował. Wtedy będzie to już zupełnie inne piękno, ale jednak też piękno!
To właśnie takie ulotne chwile powodują, że widząc przyrodę z bliska warto te momenty zapisać, bo piękno nie wymaga słów!

                                                                                                                                                                        Bożena Witek

Bożena Witek (dr hab. prof. UJK w Kielcach). Jestem absolwentką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauczycielem akademickim od 1992 r. Pracuję w Zakładzie Biologii Medycznej Instytutu Biologii, gdzie prowadzę zajęcia dla studentów kierunku biologia, biotechnologia, dietetyka oraz turystyka i rekreacja oraz realizuję badania naukowe.
Lubię słuchać muzyki klasycznej, jeździć na nartach, układać sudoku oraz jak najczęściej spędzać czas blisko natury.
 

Bożena Witek 1
Bożena Witek 2
Bożena Witek 3
Bożena Witek 4