Od 15 maja do 15 lipca b.r. w Muzeum Historii Kielc eksponowana jest zorganizowana przez Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach i Muzeum Historii Kielc, wystawa czasowa pt.: "100 lat PTK - PTTK w Kielcach".
Ekspozycja przybliża historię Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego działalność w Kielcach od 1908 r. związana była z propagowaniem krajoznawstwa, pamiątek przeszłości, historii ojczystej oraz piękna Polski, w tym Gór Świętokrzyskich. Kontynuatorem tradycji PTK jest powstałe w 1950 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Jednym z filarów działalności PTK w Kielcach stało się muzeum krajoznawcze, którego pierwszym kustoszem był uczestnik powstania styczniowego Tadeusz Szymon Włoszek. W historycznym gmachu tego muzeum dziś znajduje się Muzeum Historii Kielc.
Wystawa ma na celu ukazanie kieleckiego fragmentu historii wielkiego ruchu krajoznawczego, którego zadaniem było poznawanie i badanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego ziem polskich. Ekspozycja przedstawia działalność turystyczną, ochronę zabytków i przyrody, badania dziejów regionu. Ekspozycja ukazuje różnorodne formy turystyki uprawianej w sekcjach, koła i klubach tematycznych PTTK m.in. turystyki rowerowej, motorowej czy narciarskiej. Ciekawostką jest sekcja fotograficzna PTK. Przedstawione są także czołowe postacie kieleckiego krajoznawstwa, m.in.: Sz. T. Włoszka, Martę Hubicką, Sylwestra Kowalczewskiego, Edmunda Massalskiego i innych. Wystawa gromadzi najciekawsze i najbardziej reprezentatywne eksponaty ikonograficzne i dokumenty archiwalne, a przede wszystkim dawny sprzęt turystyczny. Ekspozycję zwiedza się podążając za znakami szlaków turystycznych, by dotrzeć na końcu do rajdowego obozowiska z namiotem, gdzie niczym w lesie słychać śpiew ptaków.
Komisarze wystawy: Adam Dąbek, Konrad Otwinowski
Oprawa plastyczna: Grzegorz Knap
Konsultacja merytoryczna: Cezary Jastrzębski
Pierwszą część wystawy poświęcono dziejom Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który powstał w dniu 15 marca 1908 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce. Ekspozycja w sposób symboliczny przybliża szczytne idee realizowane przez działaczy PTK, dla których krajoznawstwo było dążeniem do poznania Polski, a zwłaszcza Gór Świętokrzyskich, ich piękna, historii, tradycji. Zgromadzone eksponaty stanowią pamiątki po działalności odczytowej, wydawniczej, turystycznej, badawczej oraz są świadectwem prac z zakresu ochrony przyrody i dóbr kultury narodowej prowadzonych z inicjatywy Oddziału.
Wiele z dokonań Oddziału zostało ukazanych przez pryzmat związanych z nim postaci, których działalność na polu krajoznawstwa, złotymi głoskami wyryła się na kartach historii Kielc, regionu świętokrzyskiego, ale i całego kraju. Należy tu wymienić nazwiska: Tadeusza Szymona Włoszka, Jana Czarnockiego, Sylwestra Kowalczewskiego, Marty Hubickiej, Edmunda Massalskiego. Część ekspozycji poświęcona została upamiętnieniu 100 rocznicy utworzenia Muzeum Towarzystwa Krajoznawczego w Kielcach. Muzeum, istniejące od 1908 roku pod kierownictwem kustosza Tadeusza Szymona Włoszka, a następnie Sylwestra Kowalczewskiego, zgromadziło jeden z największych w międzywojennej Polsce zbiorów. Na wystawie prezentowane są dokumenty i fotografie będące świadectwem działalności muzeum do roku 1950. Szczególnie interesującymi eksponatami są pochodzące z neolitu naczynia ceramiczne, oraz okazy geologiczne gromadzone przez Jana Czarnockiego, które przed II wojną światową prezentowano na ekspozycji siedzibie Muzeum Towarzystwa Krajoznawczego przy ul. Św. Leonarda 14 (obecnie 4) w Kielcach.
Ciekawym elementem ekspozycji są pamiątki po działalności Sekcji Fotograficznej Kieleckiego Oddziału PTK, którego członkowie byli jednymi z prekursorów polskiej fotografiki.
Druga część wystawy jest poświęcona działalności Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego od chwili jego powstania, w wyniku połączenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim, po dzień dzisiejszy. Ekspozycja poprzez symbolikę i dobór eksponatów ukazuje osiągnięcia Oddziału na polu oświatowym, wydawniczym, turystycznym, oraz jego wpływ na życie społeczno-kulturalne miasta i regionu. Duży nacisk został położony na ukazanie różnorodnych form turystyki krajoznawczej, od turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej poprzez zakładową, rodzinną do działalności przewodników, znakowania szlaków turystycznych. Wśród znacznej liczby prezentowanych archiwaliów, fotografii, wydawnictw, odznak, sprzętu turystycznego, najciekawszymi eksponatami są: narty pochodzące z lat 50-tych XX wieku, pierwszy powojenny rower krajowej produkcji, oraz pamiątki po papieżu Janie Pawle II – Honorowym Przewodniku Świętokrzyskim. Ekspozycję uzupełnia pokaz multimedialny ukazujący „Sceny z życia petekowskiego” oraz aranżacja przedstawiająca obozowisko namiotowe.
Trasę i kierunek zwiedzania ekspozycji oznaczono w ten sam sposób, jak szlak turystyczny wytyczony przez PTTK.