Cennik:
- usługi edukacyjne - 10 zł./os.
- lekcje muzealne - 100 zł.
- opiekunowie grup zorganizowanych uczestniczą w zajęciach bezpłatnie
- cena za zajęcia "Walizka z historią" - 10 zł/os. W przypadku zajęć odbywających się poza Kielcami doliczamy niezbędne koszty dojazdu.
Godziny otwarcia muzeum:
- poniedziałek - muzeum nieczynne
- wtorek, czwartek, piątek czynne w godz. 8.00 - 16.00
- środa czynne w godz. 10.00 - 18.00
- sobota, niedziela czynne w godz. 9.00 - 16.00
Oferta zajęć edukacyjnych uwzględnia założenia podstawy programowej dla przedszkoli, zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej
Nowy cykl warsztatów muzealnych:
HISTORYCZNIE I NAUKOWO
- Zostań wynalazcą jak Leopold Fijałkowski
- W hucie u Stanisława Staszica
- Buch jak gorąco. Jak przed wiekami żelazo wytapiano
- Projektujemy i dekorujemy tkaniny. Wizyta w pracowni Marychny Olędzkiej
EKOLOGICZNIE DAWNIEJ I DZIŚ
- Brudny pokój? Nie kojarzę!
- Ekologiczne pakowanie
- Wyganiamy robale - domowe porządki
MODA W KIELCACH
- Modni rodzice - korale i sygnety
- Modni rodzice - pudry, kremy i zapachy
- Modni rodzice - modystka i kapelusznik
- Ekwipaże na wojaże - historie torebek i walizek
WARSZTATY
Archeologiczne poszukiwania skarbów
Uczestnicy dowiedzą się, czym zajmuje się archeolog. Poznają podstawy pracy archeologa: z jakich narzędzi korzysta i w jaki sposób rekonstruuje odnalezione fragmenty naczyń.
Mój herb
Wyjaśnimy czym jest heraldyka, jakie są podziały herbów, jakie są znaki heraldyczne i barwy. Uczestnicy poznają herb Kielc, dowiedzą się, kto i kiedy nadał go miastu oraz jak zmieniał się on na przestrzeni epok.
Tik tak – czas po kielecku
Kiedy w Kielcach pojawiły się zegary, co na ten temat mówią legendy? Podczas spotkania uświadomimy dzieciom pojęcie doby i upływu czasu. Wyjaśnimy podział doby na dzień i noc. Podczas części warsztatowej wykonamy zegary.
Muzealna szkoła czarownic
Gdzie mieszkała czarownica świętokrzyska, czym się zajmowała? Jak wyglądała? Podczas spotkania poznamy jej tajemnice. Dzięki magicznej pajęczynie dowiesz się, jaki zawód możesz wykonywać, uczestnicy zdobędą wiedzę jak usiąść na miotle. Wykonają magiczną czarodziejską miksturę.
Tu jesteś - moja mapa Kielc
Warsztaty wprowadzają w bogatą historię starych map. Uczestnicy w pierwszej części zapoznają się ze starymi mapami na wystawie, a następnie stworzą własną mapę centrum miasta, dopisując do niej własne hasła, zmienione nazwy ulic, czy słowa z którymi kojarzą wybrane miejsca. Nową mapę uczestnicy zabierają ze sobą.
Gdzie jest dziadek - poszukiwania genealogiczne!
Co to jest genealogia? Uczestnicy zajęć poznają sekrety znanych rodzin kieleckich. Zobaczą wizerunki osób związanych z Kielcami. Wykonają drzewo genealogiczne na podstawie analizy dokumentów wybranej rodziny kieleckiej.
Co w sobie kryją monety i banknoty
Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.
Jak powstawały ubrania?
Warsztaty pozwolą poznać historię modnych Kielczanek. Dowiedzą się jak nazywano poszczególne elementy stroju, jak zmieniała się moda. W części warsztatowej uczestnicy zostaną czeladnikami w dawnym zakładzie krawieckim, wykonają projekt stroju z epoki, uruchomią maszynę Singer oraz uszyją „stylowy ubiór”.
Dawna szkolna ława - kleks i suszka
Uczniowie poznają historię szkół kieleckich. Jak funkcjonowały, w jakim języku były prowadzone zajęcia, jacy byli nauczyciele i uczniowie? Uczestnicy analizują dawne podręczniki i poznają akcesoria szkolne. Uczestniczą w lekcji historii i zapiszą notatkę z lekcji za pomocą stalówki i atramentu.
Przewodnik po Kielcach
Sekrety dawnych urządzeń
Warsztaty rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Jak działały dawne przedmioty i urządzenia? Uczestnicy będą mieli możliwość pracy m.in. na starej maszynie do liczenia, maszynie do pisania, ręcznej maszynie do szycia.
Zakład szewski
Krótka historia dawnego rzemiosła w Kielcach. Ile zakładów szewskich było w Kielcach i jakie wykonywały buty? Uczestnicy poznają terminy związane z powstaniem dawnego obuwia: zelówka, obstalunek, kopyto. Samodzielnie założą prawidła do dawnych butów.
W dawnej kawiarence
Uczestnicy poznają historię kieleckich kawiarni. Jakie zasady obowiązywały przy parzeniu herbaty i kawy, jak nakrywano stoły? Uczniowie wykonają naczynia z masy solnej, zgodnie z zasadami dobrego wychowania nakryją do stołu.
LEKCJE MUZEALNE
Muzeum i jego sekrety
Co to jest muzeum, czym się zajmuje, jak funkcjonuje? Na czym polega praca muzealnika, kustosza, historyka? Eksponat, zabytek czy kolekcja? Dzięki wiedzy nabytej podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak postępować z pamiątkami rodzinnymi.
Legendy związane z Kielcami
Najmłodsi usłyszą o baśniowych początkach Kielc. Uczniom opowiemy skąd pochodzi nazwa miasta oraz przedstawimy najpopularniejsze legendy: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy czy legendę o powstaniu osady, która później stała się naszym miastem.
Heraldyka dla każdego
Jaką funkcję pełniły herby? Do czego je wykorzystywano? Jakie cechy charakteryzowały dobry herb? Jakie były zasady projektowania tych symboli?
Każdy tworzył swój własny herb na wybranej tarczy herbowej. Podczas pracy odnosili się do wszystkich zaleceń stosowanych w heraldyce: właściwe kolory, podział tarczy.
Jak osada została miastem. Początki Kielc
Lekcja poświęcona jest początkom miasta i jego ówczesnym mieszkańcom. Uczestnicy zajęć dowiedzą się kim byli, czym się zajmowali, poznają legendę o powstaniu miasta, zajrzą do wczesnośredniowiecznego domostwa.
Kielce miastem legionów
Przedstawimy działalność polityczną i wojskową Józefa Piłsudskiego. Opowiemy o związkach Marszałka z miastem i jego kilkukrotnym pobycie w Kielcach. Pokażemy pamiątki związane z Józefem Piłsudskim i opiszemy działania piłsudczyków zmierzających do utrwalenia tradycji legionowej.
SPACERY HISTORYCZNE
Poszukujemy zabytków w Kielcach
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą najpiękniejsze miejsca i budowle w mieście i poznają ich historię. Wśród nich m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę, pałacyk Zielińskiego, rynek, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha.
Tajemnice starych ulic
Setki razy mijamy kieleckie kamienice. Kto je zbudował, jakie rodziny w nich mieszkały, jakie kryją historię? Które kieleckie ulice są najstarsze? Czy podania o istnieniu podziemnych tuneli pod miastem są prawdziwe? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskają uczestnicy spaceru.
Kielecki rynek
W czasie zajęć dowiemy się o początkach kieleckiego rynku i roli, jaką odgrywał na przestrzeni wieków. Poznamy historię przyrynkowych kamienic, pomnika Świętej Tekli, ratusza i radnych, którzy tam obradowali.
WALIZKA Z HISTORIĄ. Opowieść o niezwykłych przedmiotach
Jakie przedmioty przechodzą do historii? Czy zawsze są to zabytki lub dzieła sztuki? Czy mogą nimi być rodzinne pamiątki? W naszej muzealnej walizce znajdują się przedmioty, które przenoszą uczestników warsztatów do starej szkoły, domu pradziadków albo dawnego zakładu pracy. Podczas spotkania dzieci wykonują „symboliczną walizkę”, w której muzealne eksponaty umieszczają obok pamiątek rodzinnych. Zajęcia chętnie zrealizujemy w Państwa placówce oświatowej. W przypadku zajęć odbywających się poza Kielcami doliczamy niezbędne koszty dojazdu.