Szkoły ponadpodstawowe

Cennik:

  • usługi edukacyjne - 10 zł./os.
  • lekcje muzealne - 100 zł.
  • opiekunowie grup zorganizowanych uczestniczą w zajęciach bezpłatnie
  • cena za zajęcia "Walizka z historią" - 10 zł/os.  W przypadku zajęć odbywających się poza Kielcami doliczamy niezbędne koszty dojazdu.

Godziny otwarcia muzeum:

  • poniedziałek - muzeum nieczynne
  • wtorek, czwartek, piątek czynne w godz. 8.00 - 16.00
  • środa czynne w godz. 10.00 - 18.00
  • sobota, niedziela czynne w godz. 9.00 - 16.00

Oferta zajęć edukacyjnych  uwzględnia założenia podstawy programowej dla przedszkoli, zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej

LEKCJE MUZEALNE

Muzeum i jego sekrety
Co to jest muzeum, czym się zajmuje, jak funkcjonuje? Na czym polega praca muzealnika, kustosza, historyka? Eksponat, zabytek czy kolekcja? Dzięki wiedzy nabytej podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak postępować z pamiątkami rodzinnymi.

Legendy związane z Kielcami
Uczestnicy usłyszą o mitycznych początkach Kielc. Uczniom opowiemy skąd pochodzi nazwa miasta oraz przedstawimy najpopularniejsze legendy: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy czy legendę o powstaniu osady, która później stała się naszym miastem.

Heraldyka dla każdego
Jaką funkcję pełniły herby? Do czego je wykorzystywano? Jakie cechy charakteryzowały dobry herb? Jakie były zasady projektowania tych symboli?
Każdy tworzył swój własny herb na wybranej tarczy herbowej. Podczas pracy odnosili się do wszystkich zaleceń stosowanych w heraldyce: właściwe kolory, podział tarczy.

Jak osada została miastem. Początki Kielc
Lekcja poświęcona jest początkom miasta i jego ówczesnym mieszkańcom. Uczestnicy zajęć dowiedzą się kim byli, czym się zajmowali, poznają legendę o powstaniu miasta, zajrzą do wczesnośredniowiecznego domostwa.

Tajemnice starych map
Lekcja wprowadza w bogatą historie kartografii. Dzięki znajdującym się na wystawie starym mapom uczniowie będą mogli zobaczyć, jak odwzorowywano przestrzeń na przełomie wieków, a także dowiedzieć się ile wiadomości niesie ze sobą mapa. Dla uczestników przygotowano szereg zadań z wykorzystaniem map. Zakres przekazywanej wiedzy jest dostosowany do wieku uczestników.

Kielce w okresie powstań narodowych
Uczniowie poznają eksponaty wiążące Kielce z powstaniami: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. Dowiedzą się o represjach zaborców wobec powstańców, o ich losach oraz o skutkach powstań dla miasta.

Kielce miastem legionów
Przedstawimy działalność polityczną i wojskową Józefa Piłsudskiego. Opowiemy o związkach Marszałka z miastem i jego kilkukrotnym pobycie w Kielcach. Pokażemy pamiątki związane z Józefem Piłsudskim i opiszemy działania piłsudczyków zmierzających do utrwalenia tradycji legionowej.

Kielce w latach II wojny światowej
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak wyglądała polityka okupanta wobec ludności zamieszkującej miasto. Zobaczą makietę getta kieleckiego oraz poznają historię eksterminacji ludności żydowskiej. Zapoznają się z działalnością oddziałów partyzanckich w Kielcach i okolicach. Poznają miejsca pamięci poświęcone ofiarom II wojny światowej. Dowiedzą się o udziale kielczan w walkach na frontach

Kielce w okresie PRL-u
Uczestnicy zajęć poznają sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną w mieście po II wojnie. Usłyszą o pogromie z 4 lipca 1946 r. Zdobędą wiedzę o zmianach urbanistycznych, jakie zachodziły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Poznają ośrodki oporu społecznego w latach 80. Zobaczą zmiany, jakie zachodziły w wyglądzie  Kielc w latach 60., 70., 80.

Kielczanki – kobiety w dawnych Kielcach
Historię miasta tworzyły także kobiety, których nazwiska nie zawsze są znane. Podczas spotkania poznamy historię kobiet- związanych z oświatą, sztuką, nauką, służbą zdrowia, które odgrywały ważną rolę w historii Kielc.

Mniejszości narodowe i wyznaniowe w Kielcach
Uczniowie dowiedzą się o mniejszościach zamieszkujących miasto na przestrzeni wieków: społeczności żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Jak wyglądało ich życie, jakie mieli zwyczaje, co po sobie zostawili.

Życie codzienne mieszkańców Kielc
Lekcja przekrojowa. Uczeń dowiaduje się, jak żyli mieszkańcy Kielc w dawnych wiekach. Zapoznaje się ze źródłami opisującymi ich życie i zabytkami kultury materialnej. Jakie były zajęcia Kielczan, gdzie spędzano wolny czas. Na wystawie stałej zobaczy przedmioty z życia codziennego z różnych epok.

Kielce w literaturze i prasie
Jaki wizerunek miasta można odczytać z Gazety Kieleckiej, co pisały o mieście osoby z nim związane; Stefan Żeromski, Adolf Dygasiński , Tomasz Zieliński.

Kto ty jesteś? Patriotyzm w muzeum
Podczas spotkania uczeń pozna podstawowe terminy związane z funkcjonowaniem muzeum: muzeum, obiekt, kolekcja, regionalizm. Uświadomi sobie związki między historią rodziny a historią danej miejscowości. Rozróżni terminy związane z małą i wielką Ojczyzną.

Nasza tożsamość:  Kielce i okolice  
Kielce nasza mała ojczyzna, jej mieszkańcy to kielczanie, herb złote litery CK na czerwonym tle. Gdzie kończą się granice miasta?  Z jakimi miejscowościami graniczymy. Kim są nasi sąsiedzi? Jakie związki łączą miasto z Bodzentynem, Chęcinami czy Małogoszczą?

 

WARSZTATY

Muzealne specjały (numizmatyka, heraldyka, genealogia)
Pod tajemniczymi nazwami ukrywają się zajęcia związane z historycznymi zbiorami: starymi monetami, zawiłości herbu czy sekrety rodów.

Co w sobie kryją monety i banknoty
Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać? Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.

Historia ukryta w nazwach ulic
Uczniowie analizując plan swojego miasta  dowiadują się, że z nazwami ulic związana jest historia postaci ważnych dla historii lokalnej i narodowej. Następnie zbierają informacje o ważnych postaciach historycznych mających związek z historią lokalną. Celem warsztatu jest wykształcenie umiejętności sytuowania postaci i wydarzeń z nimi związanych w czasie.

W dawnej kawiarence
Uczestnicy poznają historię kieleckich kawiarni. Jakie zasady obowiązywały przy parzeniu herbaty i kawy, jak nakrywano stoły? Uczniowie wykonają naczynia z masy solnej, zgodnie z zasadami dobrego wychowania nakryją do stołu.

Jak powstawały  ubrania?
Warsztaty pozwolą poznać historię modnych Kielczanek. Dowiedzą się jak nazywano poszczególne elementy stroju, jak zmieniała się moda. W części warsztatowej uczestnicy zostaną czeladnikami w dawnym zakładzie krawieckim, wykonają projekt stroju z epoki, uruchomią maszynę Singer oraz uszyją „stylowy ubiór”.

Dawna ława szkolna - kaligrafia
Uczniowie poznają historię szkół kieleckich. Jak funkcjonowały, w jakim języku były prowadzone zajęcia, jacy byli nauczyciele i uczniowie? Uczestnicy analizują dawne podręczniki i poznają akcesoria szkolne. Uczestniczą w lekcji historii i zapiszą notatkę z lekcji za pomocą stalówki i atramentu.

Z „Gazetą Kielecką” przez dawne Kielce
Uczniowie poznają historię prasy kieleckiej. Analizują wybrane numery Gazety Kieleckiej  i rozróżniają jej poszczególne elementy: ówczesną tematykę, język, styl. Biorą udział w pracy kolegium redakcyjnego, przygotowują w grupach teksty artykułów na wybrane tematy oraz reklamy dawnych przedmiotów, wzorując się na dawnej stylistyce gazety. Tworzą własny numer gazety.

Reklama dawniej i dziś
Jak wyglądały reklamy z przełomu XIX i XX wieku? Jakie przedmioty, usługi i wydarzenia reklamowano? Uczestnicy zobaczą reklamy z Gazety Kieleckiej, szyldy sklepowe i ulotki reklamowe. Podczas warsztatów uczestnicy będą analizować dawne reklamy, poznają słownictwo z przełomu wieków. Na zakończenie samodzielnie ułożą reklamę wybranego przedmiotu.

Wycinanka żydowska i jej symbolika
Jednym z elementów kultury związanych z mniejszością żydowską jest wycinanka. Podczas warsztatów uczestnicy poznają jej historię i symbole, oraz samodzielnie wykonają własne prace. 

Sekrety dawnych urządzeń
Warsztaty rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Jak działały dawne przedmioty i urządzenia. Uczestnicy będą mieli możliwość pracy m.in. na starej maszynie do liczenia, maszynie do pisania, ręcznej maszynie do szycia.

Historia ukryta w nazwach ulic
Uczniowie analizując plan swojego miasta  dowiadują się, że z nazwami ulic związana jest historia postaci ważnych dla historii lokalnej i narodowej. Następnie zbierają informacje o ważnych postaciach historycznych mających związek z historią lokalną. Celem warsztatu jest wykształcenie umiejętności sytuowania postaci i wydarzeń z nimi związanych w czasie.

Wycinanka żydowska i jej symbolika
Jednym z elementów kultury związanych z mniejszością żydowską jest wycinanka. Podczas warsztatów uczestnicy poznają jej historię i symbole, oraz samodzielnie wykonają własne prace.

 

SPACERY HISTORYCZNE

Poszukujemy zabytków w Kielcach
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą najpiękniejsze miejsca i budowle w mieście i poznają ich historię. Wśród nich m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę, pałacyk Zielińskiego, rynek, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha.

Tajemnice starych ulic
Setki razy mijamy kieleckie kamienice. Kto je zbudował, jakie rodziny w nich mieszkały, jakie kryją historię?  Które kieleckie ulice są najstarsze? Czy podania o istnieniu podziemnych tuneli pod miastem są prawdziwe? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskają uczestnicy spaceru.

Kielecki rynek
W czasie zajęć dowiemy się o początkach kieleckiego rynku i roli, jaką odgrywał na przestrzeni  wieków. Poznamy historię przyrynkowych kamienic, pomnika Świętej Tekli, ratusza i radnych, którzy tam obradowali.

Cmentarz Stary - nagrobki znanych Kielczan
Uczestnicy wycieczki poznają zarówno okazałe grobowce znanych kieleckich rodzin: Jarońskich, Smoleńskich, Królów, groby zasłużonych Kielczan: m.in. ekonomisty Bolesława Markowskiego, polityka Franciszka Loefflera, prezydenta Stefana Artwińskiego, jak i na wpół zapomniane groby powstańców listopadowych, styczniowych oraz mogiły legionistów. W czasie zajęć opowiemy o historii osób, które znalazły na cmentarzu kieleckim swą ostatnią przystań. Uczniowie poznają również symbolikę stosowaną na nagrobkach.

Śladami mniejszości żydowskiej
W czasie wycieczki uczniowie zapoznają się z historią mniejszości żydowskiej zamieszkującej Kielce na przełomie wieków. Na cmentarzu poznają znaczenie symboli na macewach. Przy grobie zamordowanych podczas pogromu kieleckiego, usłyszą o wydarzeniach z 4 lipca 1946.

Wielokulturowe Kielce
Podczas zwiedzania miasta uczestnicy zobaczą miejsca związane z życiem codziennym, społecznym i religijnym mniejszości żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Poznają historię tych grup, jak i kiedy przybyły do Kielc. Czym się zajmowali?. Co po nich pozostało?

Miejsca pamięci w Kielcach
Wycieczka po miejscach pamięci narodowej. Uczestnicy poznają historię tragicznych losów ludności polskiej i żydowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej oraz tuż po wojnie. Zobaczą pomniki upamiętniające te wydarzenia.

Śladami PRL- u w Kielcach
Jak w okresie PRL- u rozwijały się Kielce. Pokaz fotografii z tego okresu pokaże uczestnikom, o  jakie budowle w tym okresie wzbogaciło się miasto, jakie nowe rozwiązania zastosowano w organizacji osiedli czy szlaków komunikacyjnych. Podczas spaceru spróbujemy odnaleźć te elementy które pozostały w krajobrazie miasta.

Kielce miastem Legionów
Wycieczka połączona ze zwiedzaniem wystawy. Uczniowie zapoznają się z eksponatami muzealnymi dotyczącymi Józefa Piłsudskiego, dowiedzą się o jego zasługach dla kraju oraz o związkach z historią Kielc, poznają miejsca związane z tradycją piłsudczykowską.

Kielce w okresie powstań narodowych

WALIZKA Z HISTORIĄ. Opowieść o niezwykłych przedmiotach
Jakie przedmioty przechodzą do historii? Czy zawsze są to zabytki lub dzieła sztuki? Czy mogą nimi być rodzinne pamiątki? W naszej muzealnej walizce znajdują się przedmioty, które przenoszą uczestników warsztatów do starej szkoły, domu pradziadków albo dawnego zakładu pracy. Podczas spotkania dzieci wykonują „symboliczną walizkę”, w której muzealne eksponaty umieszczają obok pamiątek rodzinnych. Zajęcia chętnie zrealizujemy w Państwa placówce oświatowej. W przypadku zajęć odbywających się poza Kielcami doliczamy niezbędne koszty dojazdu.

ulotka-szkola-ponadpodstawowa-1
ulotka-szkola-ponadpodstawowa-2