WIECZÓR W MUZEUM: Spotkanie z Markiem Cecułą
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Cecułą, światowej sławy ceramikiem i designerem. W spotkaniu wezmą udział: Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach; dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc. Wstęp wolny.
Na fotografii fragment instalacji "Zatrzymany czas" autorstwa Marka Cecuły, eksponowanej na wystawie "Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej".
Marek Cecuła (ur. w 1944 r.) - światowej sławy artysta i ceramik, laureat licznych prestiżowych nagród.
Rodzice Marka Cecuły pochodzili z Kielc – matka Jadwiga z Kowalików była katoliczką, a ojciec Motel Kohn wywodził się z rodziny żydowskiej. Po wybuchu wojny Motel trafił do kieleckiego getta. Dzięki fałszywym dokumentom na nazwisko zmarłego Stanisława Cecuły, które otrzymał od jego brata, a swojego przyjaciela, uciekł do Częstochowy (gdzie przez dwa lata ukrywał się w skrytce pod podłogą). Nie byłoby to możliwe bez ogromnej odwagi i poświęcenia jego żony. W wyniku aresztowania trafił do obozu Dachau, z którego wrócił w 1945 r. Przeżył pogrom w 1946 r. W latach 50. XX w. rodzice Cecuły planowali wyjazd do Izraela, który nie doszedł do skutku ze względu na śmierć ojca.
W 1960 roku Marek postanowił wyjechać sam. W Izraelu po raz pierwszy zainteresował się ceramiką. W Binyaminie trafił na artystyczną komunę, której stał się członkiem. Po dwunastu latach wraz z grupą przeniósł się na południe Brazylii. W 1976 r. znalazł się w Nowym Jorku. Tam otworzył studio Modus Design oraz Galerię Contemparary Porcelain.
Marek Cecuła związany był także z uczelniami artystycznymi, m.in. był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a także profesorem wizytującym National Academy of the Arts w Bergen oraz w londyńskim Royal College of Art.
Po prawie trzydziestu latach artysta wrócił do Polski, gdzie przeniósł swoje studio Modus Design. W 2012 r. otworzył Design Centrum Kielce. Rok później, z jego inicjatywy powstało Ćmielów Design Studio.
Marek Cecuła znany jest na świecie jako artysta potrafiący w harmonijny sposób połączyć sztukę użytkową i dekoracyjną. Inspiracji szuka w różnych nurtach i stylistykach. Wśród nowszych projektów Cecuły znajdują się projekty „Porcelanowy dywan”, „In Dust Real”, „Beauty of Imperfection” czy „Menora” oraz „Kronika kielecka”.
Artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2013 r. otrzymał nagrodę World Intelectual Property Award w kategorii Wzornictwo przemysłowe, w 2023 roku został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis. Swe prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w kraju oraz za granicą. Prace Marka Cecuły znajdują się w kolekcjach m.in. Le Musee Royal de Mariemont w Belgii, Smithsonian National Museum of Art w Waszyngtonie, Newark Museum of Art, Mint Museum of Craft and Design w Charlotte w Północnej Karolinie, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum w Trondheim w Norwegii, American Craft Museum w Nowym Jorku, Victoria & Albert Museum w Londynie, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Los Angeles County Museum of Art oraz Museum of Fine Arts w Bostonie.