SWOI NIEZNANI - Otwarcie wystaw "Karaj jołłary - karaimskie drogi" oraz "Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości"

wydarzenia_karaimi1
Termin wydarzenia: 
środa, 05.10.2022, 08:00

Serdecznie zapraszamy na inauguracje tygodnia karaimskiego w Muzeum Historii Kielc - otwarcie dwóch wystaw o  tej społeczności, przygotowanych przez Związek Karaimów Polskich pt. "Karaj jołłary - karaimskie drogi" oraz "Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości".

„Najmniejsza z polskich mniejszości etnicznych jest niepoliczalna. I zupełnie Polakom nieznana. Terminem Karaim określa się nie tylko grupę etniczną, ale też doktrynę religijną. Nazwa pochodzi od hebrajskiego i arabskiego rdzenia oznaczającego „czytać”, „recytować” (Pismo Święte). Podstawę wiary stanowi Stary Testament, a naczelnym obowiązkiem wiernych jest, jak to sformułował w VIII w. uznawany przez karaimską tradycję za założyciela Anan ben Dawid z Basry, czytanie i studiowanie Pisma. W ten sposób Karaimi stali się rzadkim przykładem społeczności, w której nie było analfabetów. Losy Karaimów są nierozerwalnie związane z historią Polski – naznaczone nagłymi wydarzeniami oraz zmianami państwowych granic, które dzieliły karaimską społeczność i nieraz zmuszały ją do relokacji”. Tak Agnieszka Rostkowska pisała o Karaimach we wstępie do długiego wywiadu z Anną Sulimowicz w „Przekroju” w lipcu 2021 roku.

Obecnie polscy Karaimi zrzeszają się w Związku Karaimów Polskich (Birligi Esaw Karajłarnyn) z siedzibą we Wrocławiu i Karaimskim Związku Religijnym (Karaj Diń Birligiari LR) z siedzibą w Warszawie.

Wystawy będą prezentowane w Małej Galerii w siedzibie Muzeum Historii Kielc przy ul. Świętego Leonarda 4.