Idea wysłania podziękowań dla USA od wszystkich obywateli polskich za amerykańskie poparcie dla sprawy odrodzenia państwa polskiego i jego granic pojawiła się już w 1919 r. Zamysł ten zrealizowano siedem lat później w 1926 r. z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Przekazana prezydentowi Calvinowi Coolidgowi Deklaracja Podziwu i Przyjaźni zawiera 111 tomów z podpisami ponad 5,5 miliona Polaków, czyli około 20 procent obywateli ówczesnej Rzeczypospolitej. Znajdują się w niej podpisy władz państwowych i lokalnych, pracowników urzędów i instytucji, a także studentów i uczniów szkół średnich i powszechnych.
Zachowana do dzisiaj kolekcja stwarza niepowtarzalną okazję poszukiwań genealogicznych i odszukania podpisów bliskich zamieszkujących, uczących się lub pracujących w konkretnych miejscowościach przed II wojną światową.
O kielczanach którzy podpisali Deklaracja Podziwu i Przyjaźni oraz o sposobach poszukiwania w niej przodków opowie Leszek Dziedzic.
Zapraszamy nie tylko genealogów.
WIECZÓR W MUZEUM: Kielczanie w hołdzie Stanom Zjednoczonym. Rok 1926
Termin wydarzenia:
środa, 19.04.2023, 17:00