Kalendarz wydarzeń

18 Październik 2023

SWOI-NIEZNANI. Bartłomiej Panek „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”

Termin wydarzenia: 
środa, 18.10.2023, 17:00 do 18:30

rozpoczynamy Tegoroczną edycję cyklu SWOI-NIEZNANI - pod hasłem: "Jesień z historią i kulturą Tatarów Polskich" - rozpoczynamy spotkaniem z red. Bartoszem Pankiem, autorem książki  "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce".

Obecnie niewiele mówi się o Tatarach - funkcjonują oni w świadomości społecznej jako element oryginalnej i wyjątkowej, ale dawno zapomnianej przeszłości. Na Podlasiu znane są Kruszyniany, Sienkiewicz zasiał wspomnienie o Lipkach, pamiętamy też być może ich barwne stroje - ale tylko takie publikacje, jak "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce" dają szansę poznać szczegółowo tę niezwykłą zbiorowość. Bartosz Panek przybliża czytelnikom zarówno minione dzieje, ściśle związane z polską historią - od czasu, kiedy Tatarzy przybyli na tereny Litwy w XIV wieku na wezwanie księcia Witolda, zbierającego armię na walkę z zakonem krzyżackim, poprzez ich udział w powstaniach niepodległościowych, po kontakty ze znanymi wodzami kraju, jak Józef Piłsudski.
Autor opisuje przemiany tożsamościowe Tatarów, oparte na strategiach zachowania niezależności narodowej i religii muzułmańskiej - z jednoczesną wyraźną integracją z "polskością" i postrzeganiem siebie jako członków społeczeństwa polskiego. Panek przedstawia też burzliwe i smutne losy Tatarów podczas II wojny światowej, która przyczyniła się do rozproszenia tej grupy po świecie. Panek zbiera w całość te strzępki wiedzy, które nam pozostały współcześnie - dzięki rozmowom z obecnie żyjącymi Tatarami i opowieściami o poprzednich pokoleniach utrwala wiedzę o tym unikalnym ludzie; przypomina, że ich kultura jest trwałą częścią naszej spuścizny narodowej, dlatego warta jest docenienia i zachowania. Autor pięknie i wzruszająco maluje przed czytelnikami świat Tatarów - z tym samym kunsztem, który pozwolił mu zdobyć Prix Italia, jedną z najbardziej elitarnych międzynarodowych nagród dla dziennikarzy radiowych - 
czytamy w recenzji jego reportażowej książki.

 Bartosz Panek (ur. 1983) – dziennikarz radiowy, reporter, politolog. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również na uniwersytecie w Trieście. Przez prawie 20 lat pracował w Polskim Radiu, najdłużej w Programie 2. Autor nagradzanych w Polsce i świecie reportaży (m.in. Prix Italia za innowacyjność w reportażu radiowym w 2014 roku i srebrny medal Unii Radiowo-Telewizyjnej w 2020 roku). Jego audycje były prezentowane we Włoszech, Chorwacji, Francji, Holandii, Litwie i Wielkiej Brytanii oraz emitowane w BBC World Service. W 2022 roku otrzymał nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawy. Autor książki non-fiction U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce. Niebawem opublikuje kolejną, poświęconą pamięci o dawnych PGR-ach. Bartosz Panek jest współzałożycielem Free Range Productions i wiceprezesem zarządu fundacji Audionomia. Współpracuje z Raportem o stanie świata i portalem new.org.pl. Biega, jeździ na rowerze, chodzi po górach. 

JESIEN Z HISTORIĄ I KULTURĄ TATARÓW POLSKICH

Termin wydarzenia: 
środa, 18.10.2023, 17:00

Tegoroczna edycja cyklu edukacyjno-wystawowego SWOI-NIEZNANI poświęcona jest Tatarom Polskim. Ta niewielka, licząca obecnie niespełna 2000 osób społeczność, osiedlała się na obszarach Korony od XVII w., głównie na Wołyniu i Podolu. Dzisiaj polscy Tatarzy zamieszkują przede wszystkim rejon Podlasia, gdzie znajdują się dwie znane wsie tatarskie Kruszyniany i Bohoniki, a także w Gdańsku i Warszawie. Ta niewielka mniejszość etniczna, pomimo wielowiekowego obecności w Polsce, zachowała swoją swoją religię i bogatą, fascynującą kulturę.

Program "Jesieni z historią i kulturą Tatarów Polskich" w Muzeum Historii Kielc:

- 18 października, środa, godz. 17: Spotkanie z Bartoszem Pankiem (Warszawa), autorem książki reportażowej "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce".

- 25 października, środa, godz. 17: Otwarcie wystawy planszowej "Tradycje i współczesność Tatarów - polskich muzułmanów", przygotowanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Muzeum Podlaskie  Białymstoku. Wystawa będzie czynna do 12 listopada.

- 17 listopada, piątek, godz. 17: Wykład Mariusza Kowalskiego (Kielce) "Tatarzy Polscy w służbie". 0 wojskowych tradycjach Tatarów w Rzeczpospolitej, od czasów najdawniejszych do ich udziały w Wojnie Obronnej 1939 r.

- 7 grudnia, czwartek, godz. 17: Spotkanie z Tomaszem Miśkiewiczem (Warszawa), Muftim Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącym Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. Tematem spotkania będą tradycje i współczesność społeczności tatarskiej w Polsce.

Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny.