Tegoroczna edycja cyklu edukacyjno-wystawowego SWOI-NIEZNANI poświęcona jest Tatarom Polskim. Ta niewielka, licząca obecnie niespełna 2000 osób społeczność, osiedlała się na obszarach Korony od XVII w., głównie na Wołyniu i Podolu. Dzisiaj polscy Tatarzy zamieszkują przede wszystkim rejon Podlasia, gdzie znajdują się dwie znane wsie tatarskie Kruszyniany i Bohoniki, a także w Gdańsku i Warszawie. Ta niewielka mniejszość etniczna, pomimo wielowiekowego obecności w Polsce, zachowała swoją swoją religię i bogatą, fascynującą kulturę.
Program "Jesieni z historią i kulturą Tatarów Polskich" w Muzeum Historii Kielc:
- 18 października, środa, godz. 17: Spotkanie z Bartoszem Pankiem (Warszawa), autorem książki reportażowej "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce".
- 25 października, środa, godz. 17: Otwarcie wystawy planszowej "Tradycje i współczesność Tatarów - polskich muzułmanów", przygotowanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Muzeum Podlaskie Białymstoku. Wystawa będzie czynna do 12 listopada.
- 17 listopada, piątek, godz. 17: Wykład Mariusza Kowalskiego (Kielce) "Tatarzy Polscy w służbie". 0 wojskowych tradycjach Tatarów w Rzeczpospolitej, od czasów najdawniejszych do ich udziały w Wojnie Obronnej 1939 r.
- 7 grudnia, czwartek, godz. 17: Spotkanie z Tomaszem Miśkiewiczem (Warszawa), Muftim Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącym Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. Tematem spotkania będą tradycje i współczesność społeczności tatarskiej w Polsce.
Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny.