Wakacje z Muzeum Historii Kielc: "Naukowo i modnie"

grafika-wakacje2024
Termin wydarzenia: 
niedziela, 23.06.2024, 10:00

Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10-12 na warsztaty wakacyjne organizowane w Muzeum Historii Kielc.

 

W lipcu będzie Naukowo i historycznie

2, 4, 23 i 25 lipca: Buch jak gorąco. W hucie u Stanisława Staszica
O niezwykłych sposobach  produkcji metali stosowanych przez świętokrzyskich górników i hutników od czasów  najdawniejszych aż do nowoczesnych zakładów budowanych w czasach Stanisława Staszica, takich jak Huta w Białogonie. Jak zmieniały się dawne piece hutnicze  i  metody wytopu. Jak  działała dymarka hutnicza? – żeby to poznać samodzielnie wykonamy swoje mini-piece dymarskie.

9, 11 i 30 lipca: Małe wynalazki
Fijałkowscy to znana kielecka rodzina wynalazców i uczonych. Jak zrobić coś z niczego? – to potrafił Leopold Fijałkowski. Jak w kupie kamieni znaleźć ślady pradawnego  życia albo cenne minerały? – Jerzy Fijałkowski umiał to najlepiej.   Dokonamy własnych małych wynalazków i dokładnie przyjrzymy się  skarbom kryjącym się w skałach.

16 i 18 lipca: W pracowni  Pani Marii
Sukienki, koszula, zasłonki… Jak zaprojektować i wykonać wzorzyste tkaniny. Doskonale umiała to kielczanka Maria Olędzka. Już prawie sto lat temu zajmowała się wzornictwem przemysłowym, dzisiaj nazywanym dizajnem. Co to jest „dizajn”, skąd brać pomysły na wzory, jak dobierać kolory i materiały. Tak jak kiedyś Pani Maria, stworzymy nasze wzory dekoracji  i odbijemy je na tkaninach. 

 

W sierpniu odwiedzi nas Modna Kielczanka

1, 6 i 8 sierpnia: Modna dama jak moja mama
Czego potrzebuje modna dama? Modnych ubrań, modnych butów, modnych dodatków, tak!  A najbardziej modnej biżuterii. Jaką biżuterię nasze mamy, babcie i prababcie,  co było w ich czasach  najmodniejsze? W trakcie zajęć  wykonamy ozdoby zainspirowane dawnymi wzorami.

13, 27 i 29  sierpnia Moja mama to modna dama
Tajemnicze słowo „makijaż”. Po francusku znaczy „fałszować”, po polsku „upiększać”. Od soku z buraka i spalonego korka po nowoczesne kosmetyki. Czym dawniej malowały się modne panie, gdzie można znaleźć przepisy na kremy, pudry, róże i zapachy. Zrobimy własne kosmetyki, korzystając ze starych przepisów.

20 i 22 sierpnia: Ekwipaże na wojaże
Kufry, walizy, sakwojaże, torby i plecaki. Wszystko co potrzebne w podróży trzeba wcześniej do czegoś zapakować. Jak radzili sobie z tym nasi przodkowie? Czego potrzeba nam dzisiaj kiedy zwiedzamy świat? Może uda się wynaleźć nową, wygodną walizkę.  

 

Informacje i rezerwacja telefoniczna pod numerami  41 340 55 26 i 41 340 55 27, mailowa: rezerwacja@mhki.kielce.eu.

Grupy zorganizowane, chcące wziąć udział w zajęciach  prosimy o wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia terminu i tematu zajęć.

Udział płatny 10 zł od osoby.